EYT'de aranan formül bulundu! Yaş şartı kalkıyor, kalan yıla göre maaş kesintisi ile hemen emeklilik!

EYT düzenlemesine dair detaylar büyük bir merakla beklenirken kulisler gelen haberlerle hareketlendi. EYT için çok sayıda formül tartışılırken maaşlarda kesinti yapılarak hemen emeklilik hakkı verilmesi formülü güçlendi.

EYT'de aranan formül bulundu! Yıla göre maaş kesintisi ile hemen emeklilik!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile alakalı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yoğun bir gündemi bulunuyor. EYT düzenlemesi için oluşturulan çalışma grubu her türlü seçeneği en ince ayrıntısına kadar değerlendiriyor. Bu formüllerden hangisinin daha uygulanabilir olduğuna karar verildikten sonra sendikalar ile görüşmeler başlayacak. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak olan çalışma TBMM’de yasalaşacak. Peki EYT düzenlemesinde ağırlık kazanan formül ne? Kulislerde hangi EYT formülü konuşuluyor?

1999 ÖNCESİ İŞE GİRENLERE YAŞ ŞARTI OLMADAN EMEKLİLİK!

Çalışma Bakanlığı’nın üzerinde yoğunlaştığı EYT formülü belli oldu. Buna göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe giren yani ilk defa o dönem sigortalı olanlara EYT ile emeklilik kapısı aralanacak. Tek seferlik verilecek olan bu hak ile yaş şartı aranmaksızın emeklilik imkanı sağlanacak. Ancak bu koşulsuz bir emeklilik olmayacak.

HEMEN EMEKLİ OLABİLECEKLER

Emekli olmak için sadece yaş şartına takılan çalışanlar bu EYT düzenlemesinden yararlanabilecekler. Yeni işe girdiği tarihte 5000 prim günü ile emekli olabilen bir çalışana bu hak verilecek. Ancak prim şartının tamamlanması koşulu aranacak. Sigortalılık süresi şartını da karşılayan çalışan hemen emekli olabilecek. Bu son formüle göre yaş şartı için belirli bir süre beklenmesine gerek kalmayacak.

KALAN YILA GÖRE MAAŞ KESİNTİSİ

Yaş şartı beklemeden emekli olma imkanı elde edecek çalışanlar 48 yaşında da emekli olabilecekler 56 yaşında da emekli olabilecekler. Onların şu andaki yaşları belirleyici olacak. Ancak emekli olması için şu anda yaş bekleyenlere kademeli olarak maaş kesintisi uygulanacak. Emekli olmasına 1 yıl kalanlara yüzde 1, emekli olmasına 2 yıl kalanlara yüzde 2, emekli olmasına 4 yıl kalanlara yüzde 4 maaş kesintisi yapılacak. Bu şekilde emekli edilecek olan EYT’liler küçük maaş kesintilerine karşılık yıllarca emekli olacakları günü beklemeyecekler.

EYT DÜZENLEMESİ EKİM’DE TBMM’YE GİDECEK!

EYT düzenlemesinin ne zaman çıkacağı oldukça merak ediliyor. Şu ana kadar elde edilen bilgilere göre bu düzenlemenin TBMM aşaması 1 Ekim’den sonra başlayacak. Uzun görüşmelere sahne olması beklenen EYT düzenlemesi 1 Ocak 2023 tarihi ile de yürürlüğe girecek şekilde hazırlıklar yapılıyor.