EYT'de kritik gelişme, işverenler harekete geçti! Kademli emeklilik, taksitle kıdem tazminatı!

EYT’lilerin yıllardır verdikleri mücadele olumlu sonuçlanmaya çok yaklaştı. EYT’liler yasal düzenlemeler sonrasında 15 Ocak’tan itibaren emekli olabilecekler. Ancak bu durum işverenleri endişelendirdi. Patronlar hükümetten EYT düzenlemesine dair bazı taleplerde bulundular.

EYT'de kritik gelişme, işverenler harekete geçti! Kademli emeklilik, taksitle kıdem tazminatı!

Türkiye’de EYT sorunu çok uzun yıllardır yaşanıyor. EYT’liler bu süreç içerisinde sivil toplum örgütü haline geldiler. Hatta siyasete seslerini duyuramayan bazı EYT’liler bir siyasi parti dahi kurdular. Ekonomide yaşanan gerilemeler neticesinde iktidarın oy oranlarında gerilemeler anketlerde görülünce bunun telafisi için EYT’lilerin sesleri duyuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla EYT düzenlemesi için bir çalışma başlatıldı. Artık bu çalışmada geri sayım başladı. EYT’liler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıkladığı takvime göre 15 Ocak’tan itibaren emekli olabilecekler.

İŞVERENLER ENDİŞELENDİ!

EYT’lilerin emekli olacak olmaları işverenleri büyük bir endişe içerisinde bıraktı. Patronlar EYT düzenlemesinin yasalaşmasından sonra iki önemli sorun yaşayacaklar. Öncelikle kalifiye elemanlarını kaybedecek olan patronlar bu sorunu nasıl aşabileceklerine dair hesaplar yapmaya başladılar. Patronların ikinci sorunu ise kıdem tazminatı oldu. EYT’liler emekli olmak istediklerinde kıdem tazminatını işverenlerden talep edecekler. Bu da patronların nakit pozisyonlarını derinden sarsacak.

PATRONLARDAN EYT ÖNERİLERİ!

Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Vedat Bilgin patronların sendikası olan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu toplantısına katılarak patronların EYT’ye dair taleplerini dinledi. Devamında ise bir diğer patron kuruluşu MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı EYT ile alakalı olarak taleplerini kamuoyuna açıkladı.

EYT düzenlemesi yasalaştığında yaklaşık 1,5 milyon EYT’li emekli olacak. Bu kişilerin yüzde 87’si özel sektörde halen daha çalışıyorlar. Ortaya çıkacak iş gücü krizini engellemek için patronlar ilk etapta şu anda herhangi bir işte çalışmayan EYT’lilerin emekli edilmelerini talep ettiler. Özel sektörde çalışan EYT’liler için ise kademeli bir emeklilik sistemi getirilmesi ve parça parça emekli edilmelerinin sağlanması patronlarca Bakan Vedat Bilgin’e iletildi.

Patronların kıdem tazminatı ile alakalı olarak da ayrı ayrı iki talepleri bulunuyor. EYT’lilere ödenecek kıdem tazminatları şu andaki yasalara göre peşin ve tek seferde ödenmesi gerekiyor. Bunun için bir vadeli ödeme sistemi getirilmesi talep ediliyor. İşverenler EYT’lilere kıdem tazminatlarını taksitler halinde ödemek istiyorlar. Ayrıca devletin işverenlere kıdem tazminatı ödemeleri için düşük faizli kredi desteği verilmesi de isteniyor. Bu şekilde işverenler bir ödeme krizi içerisine girmeyeceklerini dile getiriyorlar. 2023 yılında kıdem tazminatlarının en az yüzde 50 zamlanacağı düşünülürse patronlar şimdiden önlem alınmasını talep ediyorlar.

EYT DÜZENLEMESİNDE PATRONLARIN TALEPLERİ YER ALACAK MI?

Patronlardan taleplerini alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ekibiyle beraber bu talepleri değerlendirmeye aldı. Ancak bu konuya dair atılacak herhangi bir somut adım olup olmadığı netlik kazanmadı. Patronların talepleri kabul edilirse EYT ile emeklilik hesapları yapanların tüm hesapları değişecek.

SONRAKİ HABER