EYT'de milyonlarca çalışanın emeklilik şartı değişiyor! Prim eşitlemesi nedir, nasıl yapılacak?

EYT düzenlemesi ile alakalı olarak detaylar merak edilirken prim eşitlemesinin nasıl yapılacağına dair ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. İşte Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in açıkladığı prim eşitlemesinin ayrıntıları...
EYT'de milyonlarca çalışanın emeklilik şartı değişiyor! Prim eşitlemesi nedir, nasıl yapılacak?

Türkiye’de milyonlarca çalışan EYT düzenlemesinin detaylarının belli olarak kendilerine emeklilik yolunun açılmasını bekliyorlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Bilgin EYT düzenlemesi ile alakalı olarak yaptığı son açıklamasında prim eşitlemesi yapılacağını söylemişti. Bu açıklamanın ardından prim eşitlemesinin nasıl yapılacağı merak konusu oldu. Yapılacak olan değişikliği ekonomi yazarı Faruk Erdem açıkladı.

PRİM EŞİTLEMESİ NEDİR, NASIL YAPILACAK?

EYT düzenlemesi hakkında bilgi veren Faruk Erdem, “EYT’de emekli olabilmek için belli bir prim süresini doldurmak gerekiyor. SSK’lılar için en az 5000 prim günü gerekiyor. BAĞ-KUR’lular için ise kadınlarda 7200 prim günü, erkeklerde ise 9000 prim günü şartı bulunuyor. Yasanın getirdiği prim şartlarına bakınca ise SSK’lılar için 5000 ile 5975 prim günü arasında değişen şartlar bulunuyor.” dedi.

Prim eşitlemesinin hangi sorunu çözeceğini açıklayan Faruk Erdem, “Primler açısından BAĞ-KUR’lularda bazı sorunlar var. Üç ayrı sosyal güvenlik kurumu SGK çatısı altında birleştirildi ama bir norm birliği sağlanamadı. BAĞ-KUR’lular için farklı, SSK’lılar için de farklı emeklilik şartı var. Yüksek primler esnafları zorluyordu. Bir esnaf 9000 prim günü ile, yanında çalışanı ise 5000 prim günü ile emekli olabiliyordu. Şimdi primlerin eşitlenmesi gündeme alınıyor.” ifadelerini kullandı.

Prim eşitlemesinin nasıl yapılacağını açıklayan Faruk Erdem, “EYT yasası ile beraber BAĞ-KUR’luların emeklilik şartlarında prim gün sayısı açısından bazı düzenlemeler yapılacak. BAĞKUR’luların 7000 prim günü ile emekli olma hakkı elde edeceklerini düşüyorum. EYT’den bağımsız düşünürsek 7200 prim günü ile SSK’lılar emekli olabiliyorlar. İşte bu eşitlenecektir ve her ikisi için de 7000 gün emeklilik şartı olacaktır. Emeklilikte bir standart getirilecektir. SSK’lı veya BAĞKUR’lu olmanın emeklilik şartı açısından bir farkı olmayacak. SSK’lı olsun veya BAĞKUR’lu olsun aynı prim günü ile emekli olabilecekler.” dedi.

EYT düzenlemesinde SSK’lılar için yine 5000 prim günü ile emeklilik imkanı verilmesinin Çalışma Bakanlığı’nın gündeminde olduğu bildirildi. Prim eşitlemesi o kapsamda uygulanmayacağı öngörülüyor.