EYT’de son durum ne? Bakan Nureddin Nebati EYT açıklamasında bulundu, detaylar ortaya çıktı!

EYT düzenlemelerinde son durum yakından takip ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenleme çalışmalarında ele alınan formülle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. EYT konusunda bir açıklama da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi. İşte detaylar…

EYT’de son durum ne? Bakan Nureddin Nebati EYT açıklamasında bulundu, detaylar ortaya çıktı!

Türkiye’de her yıl yaklaşık 450 bin vatandaş SGK kapsamında emeklilik hakkını elde ediyor ve emekli maaşını almaya başlıyor. Ancak Türkiye’de yaklaşık 1 milyon EYT’li yani emeklilikte yaşa takılan grubunda yer alan kişi olduğu için, 2023 yılında EYT düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte yaklaşık 1,5 milyon vatandaşın emekli olması bekleniyor.

Bu noktada EYT düzenleme çalışmalarında gelinen son aşama merakla araştırılırken, ele alınan formüllerle ilgili kritik bir açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den gelmişti. Bilgin’in açıklamalarının ardından EYT konusunda bir önemli açıklama da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi. İşte detaylar…

BAKAN VEDAT BİLGİN’İN AÇIKLAMALARI

EYT düzenlemeleri konusunda atılan adımlar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Söz konusu çalışmalar kapsamında bir süredir sosyal medyada ele alınan formüllerle ilgili öngörüler gündeme geliyordu. Gündeme gelen formüllerle ilgili açıklamaların ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada “Hollanda, Almanya modellerinden bahsediliyor, bunlar doğru değil. Masamızda sadece bir tane EYT formülü var. Kamuoyunda konuşulan modeller doğru değil. Biz zaten 62 yaşında çalışanları emekli ediyoruz” sözlerini dile getirmişti. Bakan Bilgin’in açıklamalarının ardından bir açıklama da Bakan Nebati’den geldi.

BAKAN NEBATİ’DEN DE AÇIKLAMA GELDİ

EYT’de son durum ne? Bakan Nureddin Nebati EYT açıklamasında bulundu, detaylar ortaya çıktı!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyak medya üzerinden yaptığı açıklamada EYT ve öğretmenler ile ilgili düzenlemeler konusunda bakanlıklarla koordineli şekilde çalışmaya devam ettiğini belirtti. Daha önce Bakan Bilgin de açıklamasında çalışma grupları olduğunu belirtmiş ve “İlgili kurumlarla da çalışmalar sürecek ve ortak noktaya ulaşıldığında cumhurbaşkanımıza sunulacak. Kabul görürse kamuoyuyla paylaşacağız” sözlerini dile getirmişti.

EYT’DE NEDEN 8 EYLÜL 1999 TARİHİ BAZ ALINIYOR?

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olanlar EYT’li olarak kabul ediliyor. 4447 sayılı, emeklilik yaşını aşamalı olarak artıran kanun 8 Eylül 1999’da yürürlüğe girdiği için bu tarih EYT’de dikkate alınıyor. EYT düzenlemelerinde bir aksaklık yaşanmazsa, düzenlemenin Aralık 2022 ya da Ocak 2023 döneminde TBMM’ye gelmesi bekleniyor.