EYT'de yaş şartı devre dışı kalıyor! İşte SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı için uygulanacak emeklilik şartları!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT düzenlemesinde tek bir formül olacağını açıklaması büyük bir heyecan yarattı. Peki EYT için tek formül ne olacak? EYT düzenlemesi ile kimlere, hangi şartlarla emeklilik imkanı verilecek.

EYT'de yaş şartı devre dışı kalıyor! İşte uygulanacak yeni emeklilik şartları!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bugün EYT düzenlemesine dair heyecan verici bir açıklama yaptı. EYT düzenlemesi üzerinde uzun zamandır mesai harcayan Çalışma Bakanlığı’nın buna dair farklı formülleri devre dışı bıraktığı belli oldu. Peki EYT düzenlemesinde kapsama giren vatandaşlara hangi koşullarda emeklilik imkanı verilecek? Kimler, hangi şartlarla emekli olabilecekler?

EYT DÜZENLEMESİNDEKİ TEK FORMÜL NE?

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarını yorumlayan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in EYT düzenlemesine dair açıklaması ile bize verdiği bazı detaylar var. Dha önce farklı formüllerle EYT’lilere emeklilik hakkı verileceği şeklinde tartışmalar vardı. Bakan Vedat Bilgin bugün tek formül olduğunu açıkladı. Bu tek formülün de ne olduğunu aslında kestirmek zor değil. EYT düzenlemesinde emeklilik şartları 8 Eylül 1999 tarihi öncesine göre belirlenecektir. Yani bu tarihten önce sigortalı olanlar ilk işe girdiklerinde hangi şartlarla emekli olacaklarsa o şartlarla emekli edilecekler.” dedi.

EYT İLE KİMLER, HANGİ ŞARTLARLA EMEKLİ OLACAKLAR?

8 Eylül 1999 tarihinden önce ilk defa sigortalı olanlar EYT düzenlenmesinin beklenildiği gibi çıkması durumunda hangi şartlarla emekli edilecekler. SSK’lı çalışanlar için geçmişte emeklilik şartları oldukça kolaydı. Buna göre kadınlar 20 yıl sigortalılık süresi ve 5000 prim günü ile, erkekler ise 25 yıl sigortalılık süresi ve aynı şekilde 5000 prim günü ile emekli olabiliyordular. Şimdi bu uygulamaya dönülürse vatandaşlardan herhangi bir yaş şartı aranmayacak. Bu iki şartı yerine getirenler hemen emekli edilecekler.

BAĞKUR ve Emekli Sandığı kapsamında bulunan vatandaşların emeklilik şartları ise daha farklı olacak. Burada da yaş şartı aranmayacak. Erkeklerden 25 yıl sigortalılık süresi, kadınlardan ise 20 yıl sigortalılık süresi istenecek. Ayrıca emekli olabilmek için kadınların 7200 prim günü, erkeklerin ise 9000 prim günü olmaları gerekecek. Açıklanan ve yorumlanan şekilde EYT ile emeklilik hakkı verildiğinde yaş şartı devre dışı kalarak diğer şartlarla vatandaşlara emeklilik yolu açılacak.