EYT'liler son dakika: SGK Başmüfettişi tarafından EYT takvimi açıklandı! EYT yasası meclise ne zaman gelecek, çıkacak, ilk maaşları hangi tarihte ödenecek?

Milyonlarca EYT'li tarafından beklenen EYT müjdesi için beklenen takvimi SGK başmüfettişi açıkladı. EYT ne zaman meclise gelir, EYT yasası hangi tarihçe çıkar, EYT'liler ilk maaşı ne zaman, hangi ayda alacak?

EYT yasası ne zaman meclise gelecek, çıkacak, ilk emekli maaşı hangi tarihte ödenecek?

İlk işe giriş tarihi 9 Eylül 1999 ve öncesi olan kişileri kapsayan EYT düzenlemesi için hükümet tarafından resmi açıklama yapılmıştı. Hatırlanacağı üzere Türkiye'de emeklilik şartları 1999 senesinde değiştirilmiş, o tarihe kadar emekli olmak için aranılan prim gün sayısı ve fiili sigortalılık süresi şartlarına yaş şartı da eklenmişti. 

Yapılan düzenleme nedeniyle aranılan diğer şartları taşımalarına rağmen milyonlarca kişi yaş şartına takılmış ve emeklilik haklarını yitirmişti. Emeklilikte Yaşa Takılanlar kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulan EYT çatısı altında toplanan kişiler emeklilik haklarını kazanabilmek için mücadeleye başlamıştı. Yıllardır bıkmadan usanmadan mücadeleye devam eden EYT mağdurları için sonunda beklenen müjdeli haber gelmiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından EYT yasası için çalışmaya başladığını duyurmuştu. 

EYT SON DAKİKA GELİŞMESİ BUGÜN! EYT'DE SON DURUM NE, EYT YASASI NE ZAMAN MECLİSE GELİR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT düzenlemesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde özel bir çalışma grubu kurulduğu ilan edilmişti. Bakanlık ilk etapta EYT'nin yeni yol haritası için çalışmalar yapılacağını, farklı formüller üzerinde hesaplamalar yapılacağını, daha sonra bu gruba Hazine ve Maliye Bakanlığı ekibinin de dahil edileceğini oluşturulan EYT formülü ile yasanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacağı açıklanmıştı. 

 EYT İLE EMEKLİ OLANLAR NE KADAR, KAÇ TL MAAŞ ALACAK?

EYT yasası içerisinde en çok merak edilen konulardan biri de EYT maaşı olarak öne çıkıyordu. EYT'lilerin maaş durumunu ilgili haberimizden okuyabilirsiniz... 

 SGK BAŞMÜFETTİŞİ İLK KEZ AÇIKLADI: EYT'LİLERE MÜJDE NE ZAMAN, EYT YASASI HANGİ TARİHTE MECLİSE GELİR, EYT'DE SON DURUM NE?

Konu hakkında kritik bir açıklama da SGK Başmüfettişi İsa Karakaş tarafından yapıldı. Karakaş sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı video ile EYT takvimi duyurusu yaptı. 

EYT'liler son dakika: SGK Başmüfettişi tarafından EYT takvimi açıklandı! EYT yasası meclise ne zaman gelecek, çıkacak, ilk maaşları hangi tarihte ödenecek? - Resim : 3

Açıklanan takvime göre 1 Ekim tarihinde meclis açılacak ardından ilk olarak sözleşmelerinin kadroya alınması için yasa teklifi üzerinde görüşmeler yapılacak. Sonrasında 15 Ekim tarihinde Merkezi bütçe görüşmeleri başlayacak ve 1 Aralık tarihine kadar bu görüşmeler tamamlanacak. EYT yasası 15 Aralık ya da en geç Ocak ayında meclise gelecek. Ocak 2023 dönemi itibari ile EYT emeklilik başvurusu dönemi başlayacak. Son olarak Şubat ayında EYT'liler ilk maaşlarını çekecekler.