EYT'lilere çifte ikramiye! Hesaplara 4.000 TL yatacak!

EYT ile emekli olan bazı vatandaşlara iki ikramiye ödemesi birden yapılacağı bildirildi. Bu vatandaşlar Haziran ayında çift ikramiye alabilecekler.
EYT'lilere çifte ikramiye! Hesaplara 4.000 TL yatacak!

Türkiye'de EYT ile alakalı olarak gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. EYT'li vatandaşların emeklilik başvuruları mart ayından itibaren SGK tarafından alınıyor. Başvuru sırasına göre de emeklilik işlemleri yapılıyor. Bu işlemlerin yoğun başvurudan dolayı sarkması şikayetleri beraberinde getirse de SGK kapasitesinin çok üzerinde emeklilik başvurusu sonuçlandırılmaya devam ediliyor. İşlemleri tamamlananların ise emekli maaşları bağlanarak ödemeleri yapılıyor. 

BAŞVURULARIN ÇOĞU SONUÇLANDIRILDI!

EYT için SGK'ya yaklaşık 1,8 milyon vatandaş başvuruda bulunarak emekli olmak istediklerini bildirdiler. Açıklamalara göre yaklaşık 1,2 milyon başvuru sonuçlandı. Geri kalan başvurular için de SGK personelleri çalışmaya devam ediyorlar. Bazı kişilerin geçmişten hiç hesaplamadıkları GSS borçlarının olması nedeniyle bu işlemler sonuçlanamıyor. Bazı eksiklikleri olan vatandaşların başvuruları da tamamlanamıyor. Bu kişiler gerekli işlemleri yaptıktan sonra emekli edilecekler. 

ÇİFTE İKRAMİYE ALACAK EYT'LİLER VAR!

EYT ile alakalı olarak başvuru süreci 3 Mart'ta başladı. Mart ayında başvuru yapan EYT'lilerin emekli maaşları 1 Nisan tarihinden itibaren hesaplanmaya başlandı. Maaşı bağlansın veya bağlanmasın bu EYT'liler Nisan ayında ödenen emekli bayram ikramiyesini almaya da hak kazandılar. Çoğu EYT'li emekli maaşına bağlanıp bu ödemeyi aldılar. Ancak işlemleri tamamlanmadığı için ödemeleri almayan EYT'liler de bulunuyor. Bu kişilerin işlemleri bu ay sonuna kadar bağlanarak emekli maaş almalarına imkan sağlanacak. Ayrıca bu kişiler Haziran ayında emekli bayram ikramiyesi de alacaklar.

Emekli bayram ikramiyelerini almamış olan ama Haziran ayında alacak olan EYT'lilere SGK tarafından çifte ikramiye ödemesi yapılacak. Bu EYT'liler hem Ramazan bayramı hem de Kurban bayramı için emekli bayram ikramiyesi ödemesi alacaklar. 2.000 TL'den bu EYT'lilere toplam 4.000 TL bayram ikramiyesi ödemesi yapılacak. Ayrıca maaşları yeni bağlanacak olanlara emekli maaşının hesaplaması yapılarak geçmiş aylarda almadıkları emekli maaşları da toplu olarak ödenecek. 

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Emekliler Kurban bayramı öncesinde emekli bayram ikramiyesi ödemelerini ne zaman alabileceklerini merak ediyorlar. Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak beklentilere göre Kurban bayramından önceki hafta içinde bu ödemelerin yapılması gerekiyor. Tahminlere göre emekli bayram ikramiyesi ödemeleri 19 Haziran ile 27 Haziran tarihleri arasında emeklilerin hesaplarına yatacak.