EYT'lilerin beklediği haberi Çalışma Bakanı verdi! Prim eşitleme ile emeklilik şartları belli oluyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için beklenen sevindirici haberi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin verdi. Prim gün sayılarına dair düzenlemeye dair ipucu veren Bakan Vedat Bilgin EYT’lilerin olası emeklilik şartlarını da işaret etti.

EYT'lilerin beklediği haberi Çalışma Bakanı verdi! Prim eşitleme ile emeklilik şartları belli oluyor

Türkiye’de milyonlarca çalışan uzun yıllardır EYT düzenlemesinin yapılmasını bekliyorlar. Emeklilik şartlarını sağlamalarına rağmen yaklaşık 6 milyon vatandaş yaş şartından dolayı emekli olamıyorlar. Çalışma hayatında yer almaları da zor olan bu vatandaşların uğradıkları mağduriyetin giderilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor.

ÇALIŞMA BAKANI AÇIKLADI!

EYT’liler ile alakalı olarak yaşanan sorun sadece yaş şartından kaynaklanmıyor. 8 Eylül 1999 tarihinden önce ilk defa sigortalı olan çalışanlara o dönem emeklilik hakları şimdikinden farklı şartlarla verilmişti. SSK’lı çalışanlar 5.000 prim günü toplamaları halinde erkeklerde 25 yıl, kadınlarda ise 20 yıl sigortalılık süresi şartıyla yaşa bakılmaksızın emekli olunabiliyordu. Ancak 8 Eylül 1999 tarihinde devreye giren kanun ile emeklilik yaşı yükseldi ve prim gün sayısı şartı da 7200 güne çıktı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bugün EYT ile alakalı olarak yapılan düzenlemeye dair bir açıklamada bulunarak, “EYT’lilerin sorunlarını çözecek bir düzenleme yapıyoruz. Prim gün sayısı farkı var onu gerçekten eşitlememiz gerekiyor. Bu yönde bir düzenleme yapılacaktır.” dedi.

Bakan Vedat Bilgin’in bu açıklaması ile EYT düzenlemesinde sadece yaş şartı değil prim şartında da bir yeni uygulamaya geçileceği belli oldu. Buna göre EYT yasasında 8 Eylül 1999 tarihinden önceki prim şartlarına eşitleme de uygulanacak. Bu da EYT’lilerin talep ettikleri düzenlemelerden birisiydi.

EMEKLİ OLMAK İÇİN PRİM GÜNÜ ŞARTI NE OLACAK?

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in açıkladığı gibi EYT düzenlemesinde prim günü şartında bir eşitlemeye gidilirse EYT bekleyen çok sayıda vatandaşın emekli olma hayalleri gerçeğe dönüşebilecek. Şu anda emekli olabilmek için 7200 gün toplamak zorunda olan EYT’liler büyük bir avantaj elde edecekler.

EYT kapsamına girmek şartıyla SSK’lı çalışanlar 5000 prim günü ile emekli olma hakkı elde edecekler. BAĞ-KUR’luların ise emeklilik prim gün sayısı şartı daha farklı olacak. Kadınlarda 7200 gün, erkeklerde ise 9000 gün ile emekli olma hakkı verilecek. Belirlenecek olan diğer emeklilik şartlarını karşılayan EYT’liler emeklilik işlemlerini Ocak 2023’te yapabilecekler ve Şubat 2023’te de ilk emekli maaşlarını alabilecekler.