EYT'lilerin bu istekleri kabul edilmedi! Sadece bu kriterlere uyanlar emekli olacaklar!

EYT düzenlemesine dair ayrıntılar sırasıyla belli olmaya devam ediyor. EYT’de geri sayım başlarken kapsam artık netleşti. EYT’de kimler emeklilik imkanı yakalayacaklar?

EYT'lilerin bu istekleri kabul edilmedi! Sadece bu kriterlere uyanlar emekli olacaklar!

Türkiye’de emeklilikte yaşa takılanlar sorunu uzun yıllardır yaşanıyor. 1990’lı yıllarda genç yaşta emeklilik devlete ekstra yük oluyordu. 38 yaşında insanların emekli olmaları SGK sistemini de krize sokmuştu. Bunun önlenmesi amacıyla dönemin iktidarı tarafından 8 Eylül 1999 tarihinde yeni bir sosyal güvenlik yasası devreye sokuldu. Ancak bu yasanın geriye dönük de işletilmesi büyük bir hak kaybına neden oldu.

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişleri olan kişilerin emeklilik koşulları bir anda değişti. 1 gün öncesinde farklı emeklilik koşulları olan milyonlarca çalışanın tüm bu hakları ellerinden alındı. İlerleyen yıllarda ise bu durum sorun haline geldi. İlerleyen yaşlarına rağmen emeklilik hakkı elde edemeyenler özellikle özel sektörde işlerine devam etme konusunda sorun yaşamaya başladılar. Yaş hariç emeklilik koşullarını tamamlayanlar yıllarca emeklilik yaşlarının gelmesini beklemeye başladılar. Şu anda Türkiye’de bu durumda net 1,5 milyon vatandaş bulunuyor. Onlara EYT düzenlemesi ile emeklilik hakkı verilecek. Ancak EYT’lilerin bazı talepleri bu düzenleme ile karşılanmayacak.

31 ARALIK 1999 TALEBİ KARŞILIK GÖRMEDİ

EYT düzenlemesine dair bazı EYT’lilerin 31 Aralık 1999 talepleri vardı. Bunun gerekçesi de 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen depremdi. Türkiye’nin en önemli sanayi bölgesinde yıkımlara neden olan bu deprem nedeniyle o dönem SSK kayıtları pek de sağlam işlenilemedi. O dönem işe girenlerin SSK girişleri 8 Eylül 1999 sonrasına sarktı. Bu kişilerin uğradıkları hak kaybının karşılanması talep edilmişti. Ancak EYT düzenlemesinde bu durum yer almayacak.

STAJ VE ÇIRAKLIK SAYILMAYACAK!

Staj ve çıraklık sürelerinin sigorta başlangıcı sayılması ile alakalı da talepler bulunuyordu. Ancak bu talep de karşılığını bulmadı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, staj ve çıraklık sürelerinin sigorta başlangıcından sayılmasına dair bir çalışmalarının olmadığını açıklamıştı. Bu durumda olan ve düzenleme yapılsa EYT’li olacak olan çok sayıda kişi EYT’li olma haklarını da kaybettiler. Bu kişiler mevcut emeklilik koşulları ile emekli olabilecekler.

8 EYLÜL 1999 ÖNCESİ EYT KAPSAMINA ALINDI

EYT’de kapsam artık netleşti. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıçları yapılmış kişiler EYT koşulları ile emekli olabilecekler. Bu kapsamda SSK’lılar 5.000 prim günü ile emekli sandığı ile Bağkur ise kadınlarda 7200, erkeklerde 9000 gün kuralı uygulanacak. Prim gün sayılarında da herhangi bir indirim yapılmayacak. Primlerini tamamlayanlar sırasıyla emekli olacaklar.

SONRAKİ HABER