EYT'lilerin emekli maaşları böyle hesaplanacak! 1999 öncesi primlere göre 5.500 TL ve üstü emekli maaşı bağlanacak!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın EYT düzenlemesine dair çalışmalarında artık sona gelindi. EYT düzenlemesinde kapsama giren herkese direkt emeklilik hakkı verilecek. EYT’lilerin maaş hesaplarının nasıl yapılacağı belli oldu.

EYT'lilerin emekli maaşları böyle hesaplanacak!

Türkiye’de milyonlarca vatandaş uzun yıllardır emekli olmak için yaş hariç tüm şartları karşılamalarına rağmen emekli olamıyordular. Uzun yıllar beklemek zorunda kalan vatandaşlar ilerleyen yaşlarına rağmen geçimlerini sağlamak için oldukça zor işlerde çalışmak zorunda kalıyordular. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) uzun yıllar verdikleri mücadelenin sonucunu almaya çok yaklaştılar. EYT düzenlemesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı çalışmada son aşamaya geçildi.

YAŞ BEKLEYEN HERKESE EMEKLİLİK HAKKI!

EYT düzenlemesine dair kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Çalışma Bakanlığı herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için ince eleyip sık dokuyor. Bu konunun maliyetini de çıkaran Çalışma Bakanlı yaş şartı hariç emeklilik koşullarını yerine getiren herkese emeklilik hakkı verilmesinin planlamasını yapıyor. Üstelik EYT’liler işe ilk başladıkları tarihteki mevcut emeklilik şartları ile emekli edilecekler. Prim eksiği olanlar ise bu eksiği tamamladıktan sonra emekli olma imkanı bulabilecekler.

EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMASI OLDUKÇA KARIŞIK!

EYT’lilerin emekli maaşlarının hesaplaması oldukça karışık bir formülle yapılacak. Türkiye’de emekli maaşı hesaplamasında şu anda bile farklı hesaplamalar yapılıyor. 8 Eylül 1999 tarihine kadar EYT’lilerin ödedikleri primler o dönemin emeklilik maaşı hesaplamasına göre hesaplanacak. Ardından 8 Eylül 1999 tarihi ile 2008 arasında ödenen primler ayrı bir formülle hesaplanacak. Son olarak ise 2008 tarihinden sonraki primleri yine farklı bir formülle hesaplanacak. Bu 3 hesaplama yöntemi ile elde edilen sonuçlar bir araya getirilip EYT’lilerin emekli maaşları tespit edilecek.

1999 ÖNCESİ PRİM GÜNÜ FAZLA OLANLAR YÜKSEK MAAŞ ALACAK!

8 Eylül 1999 tarihi öncesinde prim günü fazla olan emekliler için yüksek emekli maaşı alma imkanı doğdu. Yapılacak olan hesaplamalar aylık bağlama oranı yüksek olan 1999 öncesinin faydasını EYT’liler net bir şekilde görecekler. Bu şekilde emekli maaşlarında 1.000 TL’yi aşan farkların olabileceği bildirildi. Sosyal güvenlik uzmanlarının yaptıkları hesaplamalara göre en düşük EYT’li emekli maaşı 4.000 TL civarından başlayacak. Ancak 1999 öncesi prim gün sayısı toplam prim gün sayısının yarısından fazla olanların emekli maaşları 5.500 TL ve üstü olacak.