EYT'lilerin maaşlarını 1.150 TL yükseltecek formül ortaya çıktı!

EYT ile emekli olduktan sonra çalışmaya devam edeceklere ilişkin çok önemli bir maaş ayrıntısı ortaya çıktı. EYT’lilerin daha yüksek maaş için uygulamaları gereken formül belli oldu.

EYT'lilerin maaşlarını 1.150 TL yükseltecek formül ortaya çıktı!

EYT düzenlemesinin çıkmasının ardından çalışma hayatında köklü değişimler yaşanması bekleniyor. İşverenler kalifiye çalışanlarının işten ayrılmalarına çok sıcak bakmıyorlar. Bunun için de bu çalışanların emekli olduktan sonra çalışmaya devam etme olanakları sunulması bekleniyor. Emekli olup çalışmayı sürdürecek olanlar için ise maaş ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor. Bazı EYT’lilerin yüksek maaş alma imkanı doğdu.

BORÇLANMA YAPAN YÜKSEK MAAŞ ALACAK!

EYT’de hangi koşullarla emekli olunacağı belirlendi. SSK’lı kadınlar 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler ise 25 yıl sigortalılık süresi ile 5000 prim gününü tamamlamış olmak şartıyla emekli olabilecekler. Prim günleri eksik olan ve yasal olarak borçlanma hakkı olanlar ise borçlanma yaparak primlerini tamamlayıp emekli olabilecekler. Bu yapılacak borçlanma sadece emeklilik şartı olan prim süresini tamamlamaya yaramayacak. Aynı zamanda bu kişi emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederse çok önemli bir vergi avantajı elde edecek.

Borçlanma yaptıklarına dair belgeyi işverenlerine veren çalışanlar ücret bordrolarında borçlanma tutarının vergi matrahından düşmesini de sağlamış olacaklar. Bu çalışanların bordrolarında vergi hesaplanmayacak. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler ise bordrolarda vergi görünmeyeceği için daha yüksek net maaş alabilecekler. Kesilen vergi kadar maaşlar artmış olacak.

1.152 TL DAHA FAZLA MAAŞ ALACAKLAR!

Borçlanma yapıp emekli olan bir EYT’linin çalışmaya devam etmesi durumunda maaşının ne kadar olacağına dair hesaplama yapıldı. Brüt 17.500 TL maaşı olan bir çalışan SGK’ya yaptıkları borçlanma belgelerini işverenlerine verdiklerinde bordrolardan vergi kesintisi yapılmayacak.

17.500 TL brüt maaşı olan bir çalışan emekliden borçlanma yapmaması durumunda 1.312 TL SGK işçi payı, 56 TL damga vergisi, 1.152 TL gelir vergisi kesintisi yapıldıktan sonra net maaşı 14.978 TL olacaktır. Bu emekli çalışan eğer borçlanma yapmış olsaydı brüt maaşından gelir vergisi için bir kesinti yapılmayacaktı. Bu hesaplamaya göre de 1.152 TL daha fazla maaş alacak ve net maaşı 16.130 TL olacaktı.

Borçlanma yaparak emekli olacak olan EYT'lilerin çalışmaya devam etmeleri durumunda yüksek maaş alabilmeleri için borçlanma belgelerinin işveren tarafından işlenmesi gerekiyor. 

SONRAKİ HABER