FED altını alaşağı etti doların fendi altını yendi! Dolar uçtu altının fiyatı çakıldı FED faiz kararı sonrası için uzmanların yorumları ve tahminleri açıklandı

Tüm dünya yarın akşama odaklandı, FED'in açıklayacağı faiz kararı öncesinde piyasalarda büyük dalgalanma yaşandı. FED faiz kararı öncesi dolar kuru güçlenirken, altın fiyatları, borsa ve kripto paralarda ise düşüş başladı. İşte FED faiz kararı sonrası için piyasa beklentileri...

Dolar uçtu altının fiyatı çakıldı FED faiz kararı sonrası için uzmanların yorumları açıklandı!

FED rüzgarını arkasına alan dolar kuru hızlı yükselişini sürdürürken altın, borsa ve kripto paralar ise adeta kabusu yaşamaya devam ediyor. Amerika'da bir önceki faiz artışına rağmen enflasyonda yaşanan yükselişin devam etmesi ve beklentilerin üzerinde çıkması ile FED Eylül faiz kararı için jumbo faiz artırımı olarak tanımlanan 100 baz puanlık faiz artışı kararı beklentisi ortaya çıkmıştı. 

Jumbo faiz artırımı kararının söylentisi bile piyasaları allak bullak ederken 100 baz puan beklentisi adeta giyotin gibi yatırım araçlarının tepesinde sallanması ile büyük değer kayıpları yaşanmasına neden oldu. Özellikle de FED ile çarpışan altın fiyatları bu süreçte en çok kaybı veren yatırım araçları olarak öne çıktı. 

20 EYLÜL 2022 GÜNCEL ALTIN FİYATLARI! BUGÜN ALTININ GRAMI, 1 ÇEYREK ALTIN FİYATI KAÇ TL, NE KADAR?

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan kritik faiz kararı için geri sayım hızlanırken piyasalar açıklanacak veriye kilitlendi. Tüm küresel piyasaların beklemiş olduğu karar sonrasında FED Başkanı Powell tarafından yapılacak olan konuşma ile piyasalar kendisine yön belirleyecekler. Şahin mesajlar doları, güvercin mesajlar ise altını destekleyecek. 

FED altını alaşağı etti doların fendi altını yendi! Dolar uçtu altının fiyatı çakıldı FED faiz kararı sonrası için uzmanların yorumları ve tahminleri açıklandı

Yaşanan endişeli bekleyiş ile altın fiyatları düşüş yaşarken gram altının fiyatı 982,14 liraya kadar çekilirken çeyrek altının alış fiyatı 1.627 TL ve satış fiyatı 1.643 TL oldu. Ons altının fiyatı ise 1.667,95 dolar seviyesine kadar düştü. 

FED altını alaşağı etti doların fendi altını yendi! Dolar uçtu altının fiyatı çakıldı FED faiz kararı sonrası için uzmanların yorumları ve tahminleri açıklandı - Resim : 2

DOLAR KURU ALEV ALEV YANIYOR! 

FED tarafından açıklanacak olan faiz kararı öncesinde dolar kuru tüm hızı ile yükselişini sürdürürken kur an itibari ile 18,30 TL seviyesini aştı ve bir kere daha Euro kurunun önüne geçti. 

FED altını alaşağı etti doların fendi altını yendi! Dolar uçtu altının fiyatı çakıldı FED faiz kararı sonrası için uzmanların yorumları ve tahminleri açıklandı - Resim : 3

İSLAM MEMİŞ SON DAKİKA ALTIN YORUMU BUGÜN: FED SONRASI ALTIN FİYATLARI NE OLUR?

Piyasada yaşanan dalgalanmayı değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş “Bu hafta Amerika, Türkiye, İngiltere, Japonya ve Çin başta olmak üzere 25 Merkez Bankası faiz kararı alacak. Bu hafta tüm piyasalar için çok önemli bir hafta” diyerek karar sonrasında büyük bir faiz artırımı kararı çıkması durumunda gram altının 950 liraya kadar çekilebileceğini iddia etti. 

İntegral Yatırım Forex ve VİOP Bülteni’nde yapılan değerlendirmede ise piyasada ekstra bir dolar baskısı oluşabileceğini, böyle bir tabloda ise ons altının fiyatının 1660 dolara kadar çekilebileceği belirtildi. 

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez, haberde ismi geçen kişilerin açıklamalarından derlenmiştir.