Fed Başkanı Powell beklenen konuşmayı yaptı: Enflasyonla mücadele acı verecektir…

Dünya genelinde tüm finans piyasalarında gözler Jackson Hole sempozyumunda konuşma yapacak olan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalardaydı. Powell beklenen açıklamayı yaptı ve enflasyon ile mücadelenin “acı vereceğini” dile getirdi.

Fed Başkanı Powell beklenen konuşmayı yaptı: Enflasyonla mücadele acı verecektir…

Küresel finans piyasalarında zorlu dönemler yaşanmaya devam ediyor. Pandemi döneminde sarsılan ekonomik koşullar 2022 itibariyle hızla yükselen küresel enflasyon karşısında daha da zorlu bir hal almaya başladı. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD, yüksek enflasyonla mücadele kapsamında adımlarını atmaya başladı ve ABD Merkez Bankası (Fed), 2022 yılında parasal sıkılaştırmaya giderek faizleri artırma yoluna gitti.

Fed’in para politikaları konusunda atacağı adımlar merakla bekleniyordu ve gözler bir süredir Jackson Hole sempozyumunda açıklamalar yapacak olan Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarındaydı. Powell beklenen konuşmayı yaptı ve enflasyonla mücadelenin “acı vereceğini” dile getirdi.

POWELL BEKLENEN KONUŞMAYI YAPTI

Kansas City Fed’in ev sahipliğinde düzenlenen Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda, Fed Başkanı Jerome Powell para politikası ve fiyat istikrarı ile ilgili olarak beklenen konuşmayı yaptı. Toplantıda bu yılki tema “Ekonomi ve Politika Üzerindeki Kısıtlamaların Yeniden Değerlendirilmesi” oldu ve Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) ilk hedefinin enflasyonu %2 hedefine geri getirmek olduğunu belirtti.

Fiyat istikrarının Fed’in sorumluluğunda olduğunu vurgulayan Powell, bunun ekonominin temelini oluşturduğunu ifade etti ve “Fiyat istikrarı olmadan ekonomi kimsenin işine yaramaz” dedi. Powell, fiyat istikrarı olmadan herkese fayda sağlayan güçlü iş gücü piyasası şartlarının sürdürülebilirliğinin sağlanamayacağını belirtti.

FED EYLÜL TOPLANTISINDA NE ÇIKACAK?

Fed Başkanı Powell beklenen konuşmayı yaptı: Enflasyonla mücadele acı verecektir…

Fed’in, Eylül ayı FOMC toplantısında para politikasına ilişkin alacağı karar merakla bekleniyordu ve Powell’ın açıklamalarında bu karara ilişkin ipuçları aranacaktı. Powell açıklamasında “Eylül toplantısındaki kararımız, gelen verilerin toplamına ve gelişen görünüme bağlı olacaktır” dedi. Powell ayrıca bir noktada para politikası duruşu daha da sıkılaştıkça artışların hızını yavaşlatmanın uygun olacağını ifade etti.

POWELL: ENFLASYONU DÜŞÜRMEK ACI VERECEKTİR

Powell’ın konuşmasında çarpıcı bölümlerden biri de enflasyonla mücadele konusu oldu. Powell, “Enflasyonu düşürmek, muhtemelen trendin altında bir büyüme dönemi gerektirecektir. Ayrıca büyük olasılıkla iş gücü piyasası şartlarında bir miktar yumuşama olacaktır. Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş büyüme ve daha yumuşak iş gücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halkları ve işletmelere biraz da acı verecektir. Bunları enflasyonu düşürmenin talihsiz maliyetleri. Ancak fiyat istikrarının yeniden sağlanamaması çok daha büyük bir acı anlamına gelir” dedi.