Fed Başkanı’nın enflasyon açıklamaları kriptoları da vurdu! Bitcoin sert düştü, yüz milyonlarca dolar tasfiye oldu!

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Sempozyumu’nda yaptığı konuşmanın ardından geleneksel finans piyasalarında dalgalanmalar yaşandı. Benzer bir dalgalanma kripto para piyasalarına da yansıdı ve son 24 saatte Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) sert düştü.

Fed Başkanı’nın enflasyon açıklamaları kriptoları da vurdu!

Kripto para piyasası Kasım 2021 döneminden bu yana sert düşüşlerle karşılaşıyor. Kasım ayında Bitcoin (BTC) 69 bin dolar ile Ethereum (ETH) da 4 bin 800 dolar ile tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Ancak ilerleyen süreçlerde kripto para piyasasında sert düşüşler yaşandı.

Bu düşüşlerde birçok gelişme etken olarak boy gösterse de en büyük etkenlerden biri ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2022 yılında enflasyonla mücadele kapsamında uygulamaya başladığı parasal sıkılaştırma adımları ve faiz artırma kararları oldu. Bu nedenle kripto paralar bir süredir Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Sempozyumu’nda yapacağı konuşmaları bekliyordu ve Powell açıklamalarını yaptı. Bununla birlikte kripto paralarda sert düşüşler yaşandı.

POWELL’IN AÇIKLAMALARI KRİPTOLARI SERT VURDU

Fed Başkanı’nın enflasyon açıklamaları kriptoları da vurdu! Bitcoin sert düştü, yüz milyonlarca dolar tasfiye oldu!

Fed Başkanı Powell, dün yapmış olduğu açıklamalarda Fed’in parasal sıkılaştırma politikasına devam edeceğinin net şekilde sinyallerini verdi. Öte yandan Powell, ABD’de enflasyonun yeniden %2 hedefine çekilmesi için adımların atılacağını da vurguladı. Jerome Powell’ın açıklamalarının ardından kripto para piyasasında dalgalanmalar yaşandı ve en büyük kripto para olan Bitcoin, hafta sonu açılışında 20 bin dolarlık en kritik desteğin altına sarktı. Bitcoin’in 20 bin doların altına sarktığı süreçte en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) da 1.500 dolar seviyesinin altına sarktı.

380 MİLYON DOLAR TASFİYE OLDU

Bitcoin ve Ethereum kritik destek noktalarını kaybetti ve son 24 saatte kripto para piyasasında ciddi ölçülerde tasfiyeler yaşandı. Kripto para piyasasının toplam değeri 1,01 trilyon dolar seviyesine kadar gerilerken, Powell’ın açıklamalarının etkisi ile son 24 saatlik süreçte kripto para piyasasında 380 milyon dolar değerinde long ve short pozisyon tasfiye oldu. Powell’ın açıklamaları kripto para piyasasını böylece çok sert şekilde etkilemiş oldu.

Coinglass verilerine göre söz konusu süreçte tasfiye edilen fonların 100 milyon dolarlık kısmını Bitcoin pozisyonları, 170 milyon dolarlık kısmını da Ethereum pozisyonları oluşturdu.