FED faiz kararı Bitcoin'in nasıl etkiler Eylül 2022, Bitcoin etkisi ne yönde olur?

Tüm küresel piyasalarda yarın gece açıklanacak olan FED faiz kararı Eylül 2022 sancısı yaşanırken kripto paralar 100 baz puan faiz baskısı ile adeta erime yaşamıştı. Peki, Fed faiz kararı Bitcoin'i nasıl etkiler?

FED faiz kararı Bitcoin'in nasıl etkiler Eylül 2022, Bitcoin etkisi ne yönde olur?

Kripto para piyasası bir kere daha FED baskısı ile erime yaşarken dünyanın en büyük 2 kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum bu süreçte yine en büyük kaybı yaşamıştı. Amerika Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan faiz kararı için artık sayılı saatler kalırken FED'in faiz kararı için açıklanan beklentilerin yumuşaması ile kayıplarda hız kesti. 

Gözler yarın açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararı saatine çevrilirken ABD FED Başkanı Jerome Powell tarafından yapılacak olan konuşma da en az faiz kararı kadar büyük bir öneme sahip olacak. Powell'ın dudaklarının arasından çıkacak olan kelimeler piyasada ya büyük bir çöküşe ya da yükselişe neden olacak. 

FED FAİZ KARARI BİTCOİN'İ NASIL ETKİLER?

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılacak olan PPK toplantısı sonrasında FED Başkanı Powell tarafından açıklanacak olan faiz kararı ile piyasalar kendisine yeni bir yol haritası çizecek. Eylül ayında beklentilerin üzerinde çıkan enflasyon verisi ile büyük bir şok yaşanırken FED'in 100 baz puanlık faiz artışı yapabileceği söylentisi bile piyasalarda büyük bir erime yaşanmasına neden olmuştu. 

FED faiz kararı Bitcoin'in nasıl etkiler Eylül 2022, Bitcoin etkisi ne yönde olur?

Jumbo faiz indirimi söylentisi ile bir kere daha 20 bin dolar altına çekilen Bitcoin yarın akşam 21:00'de açıklanacak olan faiz kararına odaklandı. Olası bir 75 - 100 baz puan faiz artırımı kararının kripto paralarda düşüşe neden olacağı belirtilirken aksi senaryolar ise bitcoin'e yarayacak ve yükselişi sağlayacak. 

NOT: Haberimiz yorumlara dayanmakta olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.