FED faiz kararı Eylül 2022 açıklandı! FED ne kadar faiz artırımı yaptı?

Amerika Birleşik Devletleri merkez Bankası (FED) Eylül ayı toplantılarının sonucunda aldığı faiz kararını açıkladı. FED ne kadar faiz artırımı yaptı? FED faizleri yüzde kaça çıkardı?

FED faiz kararı Eylül 2022 açıklandı! FED ne kadar faiz artırımı yaptı?

Bu haftanın en önemli finansal veri akışı olarak gösterilen Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) faiz kararı belli oldu. 20 ve 21 Eylül tarihlerinde yapılan FOMC toplantılarından çıkan faiz kararı FED tarafından duyuruldu. Peki FED'in Eylül 2022 dönemi için faiz kararı ne oldu? FED ne kadar faiz artırımı yapılmasına karar verdi? FED para politikasında şahin duruşuna devam edecek mi? 

FED FAİZ KARARI AÇIKLANDI!

FED'in merakla beklenen faiz kararı açıklandı. Buna göre Eylül 2022 dönemi için FED 75 baz puanlık faiz artırımı yaptı. Bu karar ile beraber FED faizleri yüzde 3,00 - 3,25 seviyesine yükseltmiş oldu. FED Haziran ayı ile Temmuz aylarında da yapılan toplantılarda 75'er baz puanlık faiz artırımına gitmişti. Bu karar ile beraber FED son 3 toplantıda da 75 baz puan faiz artırımı yapmış oldu. 

ENFLASYON FAİZ ARTIRIMLARINI KÖRÜKLÜYOR!

ABD'de son açıklanan enflasyon rakamları FED'in agresif faiz artırımları yapmasına neden oluyor. Petrol fiyatlarına yapılan baskılamalara rağmen ABD enflasyonunda beklenen düşüşler kaydedilemiyor. FED'in faizleri enflasyonun üzerine çıkarmaya yönelik politikası da faiz artırımlarında şahin bir politika uygulamasını sağlıyor. ABD enflasyon rakamları gerilemeden de FED'in şahin politikalardan vazgeçmeyeceği bildirildi. 

DOLAR ENDEKSİ SON 20 YILIN ZİRVESİNE ÇIKTI

FED'in yaptığı faiz artırımları en çok dolara yarıyor. Dünyanın güçlü para birimlerine karşı doların değerini gösteren dolar endeksi bugün 111 seviyesine yükselerek son 20 yılın en yüksek noktasına ulaşmış oldu. ABD'de faizlerin artırılması doların ana vatanına dönüşünü de hızlandırıyor. Bu durum da dünyada gelişmekte olan ülkelerden para çıkışları olması anlamına geliyor. Türkiye gibi ülkeler doların ABD'ye dönüşünden negatif şekilde etkileniyorlar. 

FED 2022'DE KAÇ FAİZ KARARI DAHA AÇIKLAYACAK?

FED'in bundan sonra faiz kararı açıklayacağı toplantılar merak ediliyor. FED'in daha önceden açıkladığı planlamaya göre FED 2022'de iki faiz kararı daha açıklayacak. Bundan sonra ilk olarak 2 Kasım tarihinde FED faiz kararı alacak. Yılın son toplantısı ise 14 Aralık tarihinde yapılacak ve alınacak faiz kararı ile FED'in yıl sonu faiz kararı belli olacak.