FED faiz kararı ne olur yorumlar! FED'in 100, 75, 50 baz puanlık artış kararı dolar, altın, borsa ve Bitcoin'i nasıl etkiler?

Amerika Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan faiz kararı için geri sayım başlarken Çarşamba gecesi açıklanacak olan karar öncesi piyasalar dalgalanıyor. Özellikle kripto para ve altın fiyatlarında erime yaşanırken gözler ekonomistlerin yorumlarına çevrildi.

FED faiz kararı ne olur yorumlar! FED'in faiz kararı dolar, altın, borsa ve Bitcoin'i nasıl etkiler?

Tüm dünya doların patronu olarak tanımlanan FED Başkanı Powell tarafından Çarşamba akşamı açıklanacak olan faiz kararına odaklandı. FED'in patronu tarafından açıklanacak olan faiz kararı ile piyasalar kendisine yön bulacak. ABD Ağustos ayı enflasyon verisi için açıklanan rakamın beklentilerin üzerinde çıkması ile başlayan dalgalanma büyük bir tufana dönmüştü. 

FED'in son 20 senenin en büyük faiz artışı kararına imza atması endişeleri piyasada sancı yaratırken dolar kuru bu süreçten daha da güçlenerek çıkmayı başardı. Küresel piyasalarda değerini arttıran dolar endeksi gelişmiş ülkelerin para birimleri de dahil olmak üzere pek çok ülkenin para birimine karşı değerini arttırdı. 

FED EYLÜL AYI FAİZ KARARI TOPLANTISI NE ZAMAN, POWELL KONUŞMASI SAAT KAÇTA?

 Amerika Merkez Bankası FED Eylül ayı faiz toplantısı için geri sayım başladı. FED 2022 toplantı takvimi programına göre Eylül ayı toplantısı 21 Eylül - 22 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacak. Bu toplantı ile alınacak olan faiz kararı ise FED Başkanı Powell tarafından 22 Eylül 2022 Perşembe gecesi TSİ ile 21:00'de ilan edilecek. 

FED faiz kararı ne olur yorumlar! FED'in 100, 75, 50 baz puanlık artış kararı dolar, altın, borsa ve Bitcoin'i nasıl etkiler?

19 EYLÜL 2022 DOLAR KURU! FED NE YAPARSA, DOLAR KAÇ TL OLUR, NASIN ETKİLENİR?

Piyasalar bu ay FED tarafından açıklanacak olan faiz kararına odaklanırken açıklanacak olan faiz kararının oranına göre rakamlar şekillenecek. En az 50 baz puan faiz artırımı beklenirken bu rakamın altında bir oran açıklanması doları düşürürken üzerinde yer alan rakamlar ise yükseltecek. Özellikle de 100 baz puan faiz indirimi gelmesi durumunda dolar kurunda patlama yaşanabileceği belirtiliyor. 

FED faiz kararı ne olur yorumlar! FED'in 100, 75, 50 baz puanlık artış kararı dolar, altın, borsa ve Bitcoin'i nasıl etkiler? - Resim : 2

FED FAİZ KARARI KRİPTO PARALARI, BİTCOİN'İ NASIL ETKİLER, KARAR SONRASI BİTCOİN NE OLUR?

FED'in açıklayacağı faiz kararı öncesi Bitcoin bir kere daha 20 bin dolar seviyesinin altına düşerken bitcoin 18 bin 690 dolar seviyesine kadar düştü. FED tarafında 75 ya da 100 baz puanlık bir faiz artışı kararı çıkması durumunda bitcoin için büyük çöküş yorumları yapılırken 50 baz puanda ise sert dalgalanmaların yaşanmayacağı belirtiliyor. 

FED faiz kararı ne olur yorumlar! FED'in 100, 75, 50 baz puanlık artış kararı dolar, altın, borsa ve Bitcoin'i nasıl etkiler? - Resim : 3

FED FAİZ KARARI ALTINI NASIL ETKİLER, FED 100 BAZ PUAN FAİZ ARTIRIRSA GRAM, ONS ALTIN VE ÇEYREK ALTININ FİYATI NE OLUR, DÜŞER Mİ?

Altın fiyatları için yaşanan dalgalanma devam ederken ons altının fiyatı 1.663 dolar seviyesine kadar çekildi. Gram altının fiyatı 977,69 dolar seviyesine kadar çekilirken çeyrek altının fiyatı ise 1.644 TL seviyesinde tutunmaya çalışıyor. FED'in 75 ya da 100baz puanlık kararlar açıklaması durunda altında yaşanan düşüşün devam edebileceği değerlendiriliyor. 

NOT: Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir.