FED Tutanaklarından Temmuz 2022 Dönemi Faiz Artırımı Kararı Çıktı! FED 100 Baz Puan Faiz Artırımı Mı Yapacak?

ABD Merkez Bankası (FED) tüm dünyanın merakla beklediği Haziran ayı toplantısına dair tutanakları yayınladı. FED tutanaklarından Temmuz ayı FED faiz kararı için beklenti de çıktı. FED Temmuz 2022’de ne kadar faiz artırımı yapacak?

FED Tutanaklarından Temmuz 2022 Dönemi Faiz Artırımı Kararı Çıktı!

Küresel ekonomide bu hafta açıklanacak en önemli veri ABD’den geldi. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından Haziran ayında gerçekleşen toplantının tutanakları yayınlandı. FED tutanaklarında bundan sonra atılacak adımlara dair çok önemli ipuçları yer aldı. FED Temmuz 2022 toplantısında ne kadar faiz artırımı yapacak? FED Temmuz ayında 100 baz puan faiz artırımı yapar mı?

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14 ve 15 Haziran tarihlerinde gerçekleştirmiş oldukları toplantılara ilişkin tutanaklar FED tarafından yayımlandı. FED tutanaklarında çok önemli bilgiler yer alırken FED üyelerinin Temmuz ayında faiz artırımına dair alacakları pozisyonlara dair işaretler de bulunuyor.

FED TUTANAKLARINDAN FAİZ ARTIRIMI ÇIKTI!

FED tutanaklarında yer alan değerlendirmelere göre FED üyeleri Temmuz ayında geçtiğimiz ayın koşullarına göre 50 baz puan veya 75 baz puan faiz artırımı yapılması konusunda hemfikirler. Ancak tutanaklarda bu kısımda çok önemli bir ayrıntıya yer verildi. FED üyeleri yüksek enflasyon baskılarının devam etmesi halinde ek tedbirler alınmasının uygun olabileceğini bildirdiler.

FED tutanaklarında yer alan bilgilere göre FED üyeleri endişelerden dolayı uzun vadeli olarak fiyat beklentilerinin yükselebileceğini vurguladılar. Ayrıca FED üyeleri enflasyon riski konusunda da oldukça dikkatli olmak gerektiğinin altını özellikle çizdiler.

FED 100 BAZ PUAN FAİZ ARTIRIMI YAPAR MI?

FED tutanaklarında yer alan bu bilgiler küresel piyasalarda büyük bir heyecan yarattı. Piyasalar FED’in Temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımı yapmasını bekliyordu. Ancak FED üyelerinin gerekmesi halinde faiz artırımının şiddetinin artırılmasına dair görüş bildirmelerinin ardından ihtimaller arasına 100 baz puanlık faiz artırımı da girmiş oldu.

FED TEMMUZ 2022 FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

FED tutanaklarının yayınlanmasının ardından piyasalar FED’in Temmuz 2022 döneminde alacağı faiz kararına odaklandılar. Peki FED’in Temmuz 2022 faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED tarafından verilen bilgilere göre Temmuz ayı toplantıları 26 ve 27 Temmuz tarihlerinde yapılacak. FED’in Temmuz 2022 faiz kararı ise 27 Temmuz Çarşamba günü Türkiye saati ile 21:00’da açıklanacak.