Fed’in 75 baz puanlık faiz artırma ihtimali yükseldi, dolar kuru 2022’nin zirvesine dokundu!

Küresel enflasyon tüm dünyada sorun olmaya devam ederken gözler ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Eylül ayı faiz kararına çevrildi. Dolar endeksi 20 yılın zirvesine tırmanırken, yurtiçinde dolar/TL kuru da 2022 yılının en yüksek seviyesini gördü. İşte detaylar…

Fed’in 75 baz puanlık faiz artırma ihtimali yükseldi, dolar kuru 2022’nin zirvesine dokundu!

Tüm dünyada şu an için bir numaralı ekonomik sorun olarak artan küresel enflasyon ele alınıyor. Yükselen enflasyon karşısında merkez bankaları çalışmalarına devam ederken, gözler ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Eylül ayında atacağı faiz kararına çevrilmiş durumda. 2022’de Ocak ayı haricinde tüm FOMC toplantılarda faiz artışı uygulayan ve faizi toplamda 225 baz puan artıran Fed’in Eylül’de 75 baz puanlık faiz artırma ihtimali %60’ın üzerine çıktı.

Dolar endeksi bu süreçte 20 yılın zirvesine çıkarken, yurtiçinde dolar/TL kuru da 2022 yılının en yüksek seviyesini test etti. Aralık 2021’de 18,40 TL seviyesine kadar tırmanan dolar kuru, 18,22 TL seviyesini test etti. İşte detaylar…

75 BAZ PUANLIK ARTIŞ İHTİMALİ YÜKSELDİ

Fed’in 75 baz puanlık faiz artırma ihtimali yükseldi, dolar kuru 2022’nin zirvesine dokundu!

Piyasalar, Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalarla birlikte Fed’in Eylül’de 75 baz puanlık faiz artışı uygulamasına daha fazla ihtimal vermeye başladı. Fed’in Eylül ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı 21 Eylül’de gerçekleştirilecek. Bu toplantıda Fed’in 75 baz puanlık faiz artışı uygulamasının ihtimali piyasalarda %60’ın üzerine çıktı.

Geçtiğimiz hafta bu ihtimal %56 seviyesindeyken, 50 baz puanlık faiz artış ihtimali de %44 seviyesindeydi. Temmuz ayında düşen enflasyon sonrası faiz artışında daha yumuşak bir tona geçme ihtimali güç kazanmış olsa da daha sonradan gelen şahin tonda açıklamalar, 75 baz puanlık faiz artış öngörülerini güçlendirdi.

FED YETKİLİLERİNDEN ŞAHİN TONDA AÇIKLAMALAR

Atlanta Fed Başkanı Bostic, 50 ile 75 baz puanlık faiz artışı arasında kaldığını, istihdamın güçlü gelmeye devam etmesi durumunda 75 baz puanlık faiz artışını destekleyebileceğini dile getirdi. Diğer yandan St. Louis Fed Başkanı Bullard ise enflasyonu düşürmek için daha hızlı davranılması gerektiğini ifade ederek, önden yüklemeli faiz artırımının sürmesinden yana olduğunu ifade etti. Bir diğer yandan San Francisco Fed Başkanı Daly ise bu ay yaptığı açıklamada enflasyonu düşürmenin hayati bir konu olduğunu söyledi.