Fitch Ratings'ten Türkiye için kredi notu, büyüme ve enflasyon açıklamaları!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notu ile alakalı olarak yeni bir değerlendirme yaptı. Fitch Ratings, Türkiye ekonomisi için büyüme ve enflasyon değerlendirmesinde de bulundu.
Fitch Ratings'ten Türkiye için kredi notu, büyüme ve enflasyon açıklamaları!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu belirli aralıklarda ülke ekonomilerine dair değerlendirmeler yapıyor. Özellikle ülkelerin kredi notlarına dair açıklamalar yapılıyor. Türkiye ile alakalı olarak Fitch Ratings yeni bir değerlendirme yaparak kredi notunu güncelledi. Ayrıca Fitch Ratings, Türkiye’nin enflasyon ve büyüme tahminlerine dair de açıklamada bulundu.

KREDİ NOTUNU DEĞİŞTİRMEDİ

Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamaya göre Türjiye’nin kredi notunda herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Türkiye’nin kredi notunu negatif olarak açıklayan kuruluş görünümü ise B olarak duyurdu. Bir önceki değerlendirmede de aynı seviyeler belirlenmiş ve açıklanmıştı.

Detaylı bir açıklama yapan Fitch Ratings, Türkiye’nin B notunun neden teyit edildiğini de ilan etti. Buna göre zayıf dış finansman, giderek artan müdahaleci ve geleneksel olmayan politikalar, ekonomik bozulma, siyasi ve jeopolitik riskler nedenleri ile böyle bir karar alındığı belirtildi.

BÜYÜME TAHMİNLERİ AÇIKLANDI!

Fitch Ratings, Türkiye ekonomisi için büyüme tahminlerini de açıkladı. Buna göre 2022 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 5,6 olacağı belirtildi. Ancak 2023 ve 2024 yılların bu büyüme oranında gerileme yaşanacağı ifade edildi. Küresel ekonominin etkileriyle büyüme rakamlarının 2023 ve 2024 yıllarında yüzde 2,9’a gerileyeceği bildirildi.

ENFLASYON TAHMİNİ YAPILDI!

Türkiye ekonomisi için Fitch Ratings tarafından bir de enflasyon tahmini yapıldı. Buna göre 2023 yılında ortalama yüzde 59’luk enflasyon görülecek. Türkiye ekonomi yönetiminin planlarına aykırı olan bu tahminin yansımaları şimdiden merak konusu oldu.

KREDİ NOTU NEDİR?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından açıklanan kredi notlarının aslında büyük önemi bulunuyor. Ülke ekonomilerine direkt etkisi olmayan bu kredi notlarını yabancı yatırımcılar oldukça önemsiyorlar. Kredi notu iyi olan ülkelere yatırım yapmak cazip olursa düşük kredi notu olan ülkelere yatırım yapmak büyük riskler ifade ediyor. Dev sermayeler buna göre yatırımlar yapıyorlar. Son dönemlerde yabancı yatırımcıların Türkiye’den çıkışları düşünülünce bu durumun etkisi çok net bir şekilde anlaşılabiliyor.