Gram altın fiyatı Fed Başkanı’nın açıklamalarını bekliyor: Fiyat hangi yönde ilerleyecek?

Bu hafta altın fiyatlarında sert düşüşler yaşandı. Özellikle de küresel piyasalarda ons altın fiyatında görülen düşüşler, yurtiçinde gram altına da yansıdı. Yatırımcılar, altın piyasasındaki hareketlilik için saat 17.00’ı bekliyor. İşte detaylar…

Gram altın fiyatı Fed Başkanı’nın açıklamalarını bekliyor: Fiyat hangi yönde ilerleyecek?

Geçtiğimiz haftadan bu yana altın piyasasında çift yönlü dalgalanmalar yaşandı. Geçtiğimiz hafta yükselişe geçen ons altın, ardından gelen düşüşlerle iki yönde hareket etti ve içinde bulunduğumuz haftada sert düşüşler yaşadı. Ons altın fiyatında görülen düşüşler yurtiçinde gram altın fiyatına da yansıdı ancak gram altın hafta sonuna yaklaşırken yüksek seyrini korumayı başardı.

Altın fiyatlarında gidişatın ne yöne olacağını görmek isteyen yatırımcılar, bugün saat 17.00’ı beklemeye geçti. Zira 17.00’da ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell kritik açıklamalarda bulunacak ve bu açıklamaların piyasayı etkilemesi bekleniyor.

TAHVİL VE DOLAR ENDEKSİNDE DÜŞÜŞ

Geçtiğimiz haftalarda Fed’in Temmuz ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları yayınlandı ve tutanaklarda, enflasyonda belirgin bir iyileşme görülene kadar faiz artışlarının devam edeceği mesajı yer aldı. Fed yetkililerinden faize ilişkin gelen mesajlar, dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesindeki en büyük etken oldu. Perşembe günü tahvil faizi %3,128 seviyesini aşarak 41 günün zirvesine ulaşırken, dolar endeksi de 109 ile 5 haftanın zirvesini gördü ve yönünü aşağı çevirdi. Tahvil faizi ve dolar endeksinde görülen düşüş, altında yükselişi tetikledi.

POWELL NE YÖNDE MESAJ VERECEK?

Gram altın fiyatı Fed Başkanı’nın açıklamalarını bekliyor: Fiyat hangi yönde ilerleyecek?

25 Ağustos tarihinde başlayan Jackson Hole sempozyumu, küresel finans piyasalarının gündeminde yer alıyor. Fed Başkanı Jerome Powell, toplantı sonrasında TSİ 17.00’da açıklamalarda bulunacak. ABD merkezli bankacılık kuruluşu Goldman Sachs, Powell’ın yapacağı konuşmada, Temmuz ayı FOMC toplantısından sonra verdiği sıkılaştırma mesajlarını tekrarlamasını bekliyor. Uzmanlar, Powell’ın faiz artışlarına ilişkin sert mesajlar açıklaması durumunda altın fiyatlarının baskılanabileceğini belirtiyor. Haftanın son işlem gününde altın piyasalarda gözler Powell’ın açıklamalarında olacak.

GRAM ALTIN AÇIKLAMALARI BEKLİYOR

Ons altın bir önceki güne 1.751 dolardan başlamış, gün içinde 1.765 doları görmüş ve günü de 1.758 dolardan kapatmıştı. Haftaya sert düşüşle başlayan ons altın, böylece 3 gün üst üste pozitif gün kapanışı yapmıştı. Öte yandan Salı günü 1.005 TL’ye kadar gerileyen gram altın da 3 haftanın en düşük seviyesini test ettikten sonra 1.034 TL seviyesine kadar yükselmişti. Yazım sırasında 1.024 TL seviyelerinde seyreden gram altın için Powell’ın açıklamaları takip edilecek.