Günler öncesinden açıkladılar! Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak?

Merkez Bankası’nın 22 Eylül’de yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınacak faiz kararını günler öncesinden açıkladılar. Merkez Bankası Eylül 2022 döneminde faiz indirimi yapacak mı?

Günler öncesinden açıkladılar! Merkez Bankası'nın faiz kararı ne olacak?

Türkiye ekonomisi için bu hafta yurt içi ve yurt dışı olmak üzere iki önemli veri akışı bulunuyor. Buna göre önce 21 Eylül Çarşamba günü saat 21:00’da FED’in faiz kararı açıklanacak. Bundan bir gün sonra 22Eylül Perşembe günü saat 14:00’da ise Merkez Bankası’nın faiz kararı belli olacak. Merkez Bankası’nın faiz kararının ne olacağına dair Bloomberg tarafından yapılan beklenti anketinin sonuçları açıklandı.

Bloomberg’in beklenti anketine 17 ayrı kurumun katıldığı bildirildi. Bu kurumlardan gelen yanıtların ortalamasına göre Merkez Bankası bu Perşembe günü 50 baz puanlık bir faiz indirimi yaparak politika faizini yüzde 13 seviyesinden yüzde 12,50 noktasına düşürecek.

Yapılan beklenti anketine katılan 17 kurumun 9 tanesi faiz indirimi yapılacağına dair beklenti açıkladılar. Bu 9 kurumun 8’i 100 baz puan, biri ise 50 baz puan faiz indirimi beklentisi içerisinde olduklarını açıkladılar.

MERKEZ BANKASI 100 BAZ PUAN FAİZ İNDİRMİŞTİ!

Merkez Bankası tarafından geçtiğimiz ay yapılan toplantıda piyasalar faiz indirimi beklemiyordular. Ancak Merkez Bankası bir sürprize imza atarak 100 baz puanlık faiz indirimi yaptı. Böylelikle politika faizi yüzde 14’ten yüzde 13’e düşürüldü. Politika faizinde yapılan indirimin enflasyona pozitif bir katkısı olmazken yüksek enflasyon yine devam etti. Türkiye’de enflasyon yüzde 80’in üzerine çıkarak son 24 yılın en yüksek rakamı oldu.

Merkez Bankası tarafından yapılan değerlendirmeye göre sonbahar aylarında enflasyon yüzde 90 seviyesini gördükten sonra yılı yüzde 60,4 seviyesinde kapatacak. Hükümet tarafından yapılan Orta Vadeli Program’da ise 2022 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 65 seviyesindeydi.

YIL SONU FAİZ BEKLENTİSİ

Merkez Bankası’nın faiz kararlarına ilişkin Bloomberg anketinde yıl sonu beklentilerine de yer verildi. Buna göre yıl sonunda politika faizinin yüzde 12’ye çekilmesi bekleniyor. Ankete katılan kurumların verdikleri cevaplarda en düşük yıl sonu faiz beklentisi yüzde 9 olurken en yüksek beklenti ise yüzde 13 oldu.