Haftaya düşüşle başlayan gram altın nereye gidecek? İslam Memiş tarih vererek rekor fiyat tahminini paylaştı!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altın fiyatında açılan makas aralığına dikkat çekti ve yılsonu için gram altın fiyat tahminini paylaştı. Memiş, tarih vererek rekor beklentilerini de açıkladı. Gram altını ne bekliyor?

Haftaya düşüşle başlayan gram altın nereye gidecek?

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası adımları küresel finans piyasalarında etkisini göstermeye devam ederken, yurtiçi piyasalarda da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikası adımları piyasayı etkiliyor. Son olarak Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günü yaptığı açıklamalarda Fed’in parasal sıkılaştırma adımlarına güçlü bir şekilde devam edeceğinin sinyallerini vermişti ve bununla birlikte altın fiyatları baskılanmıştı.

Yeni haftaya düşüşlerle başlayan gram altının ardından yatırımcılar yön bulma arayışlarına girerken, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten çok kritik altın tahminleri geldi. Memiş, gram altında rekor fiyat seviyesi beklediği tarihi de açıkladı. İşte detaylar…

GRAM ALTIN BASKILANIYOR

Küresel piyasalar yönünü ABD’ye çevirdi. Fed’in faiz artırma ihtimali güç kazanırken, Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrasında dolar güç kazandı ve Türkiye’de de dolar kuru yeniden 18,20 TL seviyesini zorlamaya başladı. Dolar kurunda yaşanan hareketlilikle birlikte gram altında da hareketlilik yaşandı ve İslam Memiş, altın yatırımcıları için kritik tahmin ve değerlendirmelerini paylaştı. Daha önce de Eylül ayı için piyasa uyarılarında bulunan İslam Memiş, gram altında rekor fiyat beklediği tarihi de açıkladı.

UZMAN İSİM YATIRIMCILARI UYARDI

Haftaya düşüşle başlayan gram altın nereye gidecek? İslam Memiş tarih vererek rekor fiyat tahminini paylaştı!

İslam Memiş yaptığı açıklamada, altın fiyatlarının Fed tarafından baskılanmaya devam etse bile yükselişine devam edeceğini beklediğini paylaştı. Memiş, ayrıca yılsonunda gram altında 1.400 lira seviyesini beklediğini bir kez daha dile getirdi. Dolar karşısında yatırım araçlarında sert düşüşler görüldüğünü ifade eden Memiş, yatırımcıların dikkat etmesi gereken unsurlara ilişkin tavsiyelerde bulundu. Memiş ayrıca gram altında 1.000 liranın altının görülmesinin zor olduğunu, 15 liraya kadar açılan makas aralığından dolayı fiyatın 987 liraya inmesi gerektiğini ve bunun da zayıf bir ihtimal olduğunu söyledi.

İSLAM MEMİŞ’TEN REKOR FİYAT TAHMİNİ

Memiş gram altına ilişkin açıklamasında “Gram altın hem dolardan hem de onstan besleniyor. Şu anda ons altın fiyatındaki baskılanmadan dolayı düşüyor. Önümüzdeki yıl düğün yapacaklar, borcu olanlar uzun vadede bunu fırsat olarak kullanabilir. Yılsonu gram altın 1.400 lira tahminim değişmedi” sözlerini dile getirdi.