Halkbank'tan 500 Bin TL konut kredisi çekenler toplam ne kadar faiz ödüyorlar?

Konut kredisi kullanmak için ilk olarak maliyet araştırmaları yapılıyor. Kamu bankası olmasından dolayı Halkbank'ın konut kredisi kampanyasına dair araştırmalar hız kazandı. Halkbank konut kredisi maliyet hesaplama tablosunu yayınladı.

Halkbank'tan 500 Bin TL konut kredisi çekenler toplam ne kadar faiz ödüyorlar?

Ev sahibi olmanın çok zorlaştığı son günlerde konut kredileri çok büyük ilgi görmeye devam ediyor. Yükselen ev fiyatları ev satın almayı güçleştirse de imkanını bulanlar konut kredisi desteği de alarak bunu gerçekleştirebiliyorlar. Krizi fırsata çevirmeyi tercih edenler ev yatırımı yaparak kazançlarını katlamayı planlıyorlar. Ancak konut kredisi maliyetlerinin burada hayati rolü bulunuyor. 

HALKBANK KONUT KREDİSİ KAMPANYASI DİKKAT ÇEKİYOR

Türkiye'de kamu bankaları konut kredisinde tek adres haline geldiler. Özel bankaların yanına yüksek kredi faizlerinden dolayı yaklaşılmazken kamu bankası Halkbank çok uygun maliyetlerle konut kredisi imkanı sağlayabiliyor. Bu şekilde hem inşaat sektörü hem de ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar destekleniyor. Bu desteği kullananlar piyasa koşullarına göre daha avantajlı imkanlarla ev satın alabiliyorlar. 

Halkbank'ın yaptığı kampanya açıklamasına göre müşterilere 120 ay vadeli konut kredisi imkanı sağlanıyor. Bu konut kredisi için müşteriler 10 yıllık vade avantajını kullanmayı tercih ediyorlar. Bu şekilde konut kredisi taksitleri daha ödenebilir bir seviyeye çekiliyor. 60 ay vadeli kullanılacak olsa konut kredisi için müşteriler daha düşük bir faiz maliyeti ile karşılaşacaklar. Ancak o zaman da aylık taksit tutarı çok yüksek olacak ve ödemede sorunlar yaşanacak. Bundan dolayı en uzun vade seçilerek konut kredisi çekiliyor.

Konut kredisi çekmek için Halkbank'ı tercih edenler esnek ödeme imkanı da bulabiliyorlar. Müşteriler kredi başvuru sürecinde hangi ödeme planını tercih edeceklerini bankaya bildiriyorlar. Buna göre aylık eşit taksitli, 3 ayda bir eşit taksitli, artan taksitli, azalan taksitli ve serbest ödemeli ödeme planları seçilebiliyor. 

Halkbank müşterileri aylık yüzde 1,20 faizle konut kredisi çekebiliyorlar. Konut kredisi kullanacak olan müşterinin satın almak istediği ev için tapuda ipotek işlemi tesis ediliyor. Halkbank adına ipotek işlemi yapılarak konut ipotek altına alınıyor. Kredi borcu sona erdiğinde ise bu ipotek kaldırılıyor.

500 BİN TL KONUT KREDİSİ TAKSİTİ NE KADAR?

Halkbank'tan 500 Bin TL konut kredisi çekenler toplam ne kadar faiz ödüyorlar?

Halkbank tarafından konut kredisi maliyet tablosu yayınlandı. Müşterilere bu kredi hesaplamasında aylık yüzde 1,20 oranında faiz uygulandığı görülüyor. 120 ay vadeli 500 Bin TL konut kredisinin aylık taksiti 7.884 TL, toplam maliyeti 946.082 TL şeklinde hesaplanıyor. Bu krediyi kullananlar 10 yılda bankaya toplamda 446.082 TL faiz ödemesi yapıyorlar.

SONRAKİ HABER