Hayırlı olsun diyen Selçuk Geçer karaborsa kapıda uyarısı ile yeni dolar / TL tahminini açıkladı! Kur 30 Lira Olur Mu?

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar kurunda yukarı yönlü çıkış devam ederken ünlü ekonomist Selçuk Geçer çok konuşulacak dolar tahmini yaptı. Merkez Bankası faiz kararı doları nasıl etkiler, kur ne olur, 30 TL olur mu?

Yapmış olduğu başarılı dolar tahminleri ile adını duyuran ekonomist Selçuk Geçer yeni tahmini ile büyük yankı uyandırdı. Daha öncede sık sık yaptığı yüksek tutarlı tahminler ile tanınan ve hatta bu nedenle hakkında BDDK tarafından suç duyurusu yapılan Geçer bu sefer tahminlerini bir üst seviyeye taşıdı. 

Dolarda yaşanan dalgalanmanın etkileri her geçen gün biraz daha artarken dolardaki yükseliş dün Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı öncesi daha da hızlanmıştı. Merkez Bankası tarafından açıklanan Temmuz ayı faiz kararı beklenildiği gibi gerçekleşmiş, TCMB politika faiz oranını yüzde 14 seviyesinde sabit tutmayı tercih ederek toplantıyı pas geçmişti. 

SON DAKİKA: DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR, YÜKSELDİ?

Ekonomide yaşanan iç ve dış kaynaklı gelişmeler doların güçlenmesine neden oluyor. Amerika'da yaşanan yüksek enflasyon verisinin Temmuz ayında da devam etmesi ve yüzde 8,8 olarak beklenen TÜFE'nin yüzde 9 barajını aşması ile piyasalar çalkalanmıştı. Böylelikle FED'in Temmuz ayında yapacağı faiz artırımı beklentisi 75 baz puandan 100 baz puana fırlamıştı. Dün Avrupa Merkez Bankası 'da 11 senenin ardından faiz artırımı kararı alarak büyük bir çıkışa imza atmıştı. 

Hayırlı olsun diyen Selçuk Geçer karaborsa kapıda uyarısı ile yeni dolar / TL tahminini açıkladı! Kur 30 Lira Olur Mu?

Diğer Merkez Bankaları tarafından faiz artırımı kararı verilmesine rağmen Merkez Bankası'nın politika faiz oranını sabit tutması ile TL ne yazık ki değer kaybı yaşadı. Zaten küresel piyasalarda gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde oluşan baskı faizin sabit tutulması ile TL'de yaşanan kırılganlığı daha da arttırdı. Dolar kuru 17,75 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. 

Hayırlı olsun diyen Selçuk Geçer karaborsa kapıda uyarısı ile yeni dolar / TL tahminini açıkladı! Kur 30 Lira Olur Mu? - Resim : 2

DOLAR NE OLUR UZMAN YORUMLARI: SELÇUK GEÇER SON DAKİKA DOLAR YORUMU VE TAHMİNİ!

Yapmış olduğu dolar tahminleri ile geniş bir takipçi kitlesi oluşturmayı başaran ekonomist Selçuk Geçer yaptığı son paylaşım ile dolar kuru için yine çok konuşulacak değerlendirmelere yer verdi. Döviz cinsinden kısa vadeli borç stoku tutarının 182,3 milyar dolar barajını geçerek rekor kırdığını belirten Selçuk Geçer "dolar 22 TL hayırlı olsun" dedi. 

Hayırlı olsun diyen Selçuk Geçer karaborsa kapıda uyarısı ile yeni dolar / TL tahminini açıkladı! Kur 30 Lira Olur Mu? - Resim : 3

Dolar kurunun dün 17,71 TL olmasını da değerlendiren Selçuk Geçer kötü senaryonun gerçekleşmesi durumunda dolar kurunun karaborsaya düşerek 30 TL seviyesini bile görebileceğini belirterek yaptığı dolar tahminini bir üst seviyeye taşımış oldu. 

NOT: Burada yer alan bilgiler ekonomist Selçuk Geçer tarafından yapılan açıklamalardan derlenmiş olup emlak365.com sitesi tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu haber yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.