Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den büyüme, enflasyon, işsizlik, cari açık açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati büyüme, enflasyon, işsizlik, fiyat artışı ve vergi açıklamaları yaptı. Bakan Nureddin nebati Türkiye ekonomisini nasıl değerlendirdi?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den büyüme, enflasyon, işsizlik, cari açık açıklamaları

Türkiye ekonomisinin çok güçlü olduğunu söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ekonomi alanında merak edilen konularda açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin büyümeye devam edeceğini belirten Bakan Nebati, “Bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 7,3 oranında büyüme performansı gösterdik. Aldığımız işaretlerle beraber biz aynı performansı ikinci çeyrek için de bekliyoruz. Küresel ekonomi salgından büyük bir hasar aldı ama Türkiye bu süreçte büyüme kaydeden nadir ülkelerden birisi oldu. 2021’de rekor bir büyüme kaydettik. Bunu da devam ettireceğiz.” dedi.

İŞSİZLİK RAKAMLARI DÜŞÜYOR!

İşsizlik salgın öncesi dönemin dahi altına geriledi diyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Salgının en şiddetli olduğu dönem ile bugünü kıyasladığımızda 5,5 milyonluk bir istihdam artışı gerçekleşmiş. Haziran 2022 itibariyle toplam istihdamımız 30,9 milyon kişiye ulaşmıştır. Sadece bu yıl bunca olumsuzluğa rağmen 862 bin kişilik istihdam artışı yakalamışız. Salgın öncesi işsizlik oranı yüzde 14,1’e kadar yükselmiş. Şu anda ise bu rakam yüzde 10,3’e kadar geriledi.” ifadelerini kullandı.

CARİ AÇIĞIN NEDENİ ENERJİ MALİYETİ

Türkiye ekonomisinde enerji maliyeti gerçeğine dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Tüm başarılarımızın yanında yüzleşmek zorunda kaldığımız sorunlarımız da var. İhracatta güçlü bir seyir yakaladık, turizm gelirlerimiz artıyor ama enerji ve emtia fiyatlarındaki artışlar cari işlemler açığını yükseltiyor. Enerji hariç 12 aylık birikimli cari işlemler mayıs itibariyle 34,6 milyar dolar fazla vermiştir. Bu da bize gösteriyor ki bizim cari açığımızın nedeni enerji maliyetidir. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliği ile enerji seferberliği ilan etmiştir.” şeklinde konuştu.

ENFLASYON DÜŞECEK!

Enflasyon konusunda da açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Küresel gelişmelere bağlı olarak ve maliyet artışlarından kaynaklanan bir enflasyon ile karşı karşıyayız. Yakın coğrafyamızdaki jeopolitik gelişmelerin durulmasına, küresel tedarik zincirindeki bozulma ile arz yönlü sorunların bertaraf edilmesiyle küresel emtia fiyatlarında normalleşme bekliyoruz. Bugüne kadar milletimizin sorunlarını nasıl çözmüşsek enflasyonu da aynı kararlılıkla biz yeneceğiz. Vatandaşlarımızın fiyat artışlarından koruyabilmek için ihtiyaç duyulan vergi kalemlerinde çeşitli indirimler yapıyoruz. Enflasyon düşecektir kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.