Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den KKM açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bir açıklama yaparak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kur Korumalı Mevduat Hesapları (KKM) ile yaptığı eleştirilere yanıt verdi. Bakan Nureddin Nebati KKM için ne dedi?

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den KKM açıklaması!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun KKM hesapları ile alakalı yaptığı açıklamaya yanıt Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati‘den geldi. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Bakan Nebati, KKM hesaplarının ekonomideki etkilerini açıkladı.

KKM AÇIKLAMASI!

KKM hesaplarının finansal istikrarın temini için devreye alındığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati , “Finansal istikrarı temin etmek ve makroekonomik dengeleri sağlamlaştırmak için KKM hesapları devreye alınmıştır. Bu uygulama ile tasarruflarını döviz yerine TL’de değerlendiren vatandaşlarımız döviz kurlarındaki artışlardan etkilenmemektedirler. KKM sistemi finansal istikrarı sağlamış, vatandaşlarımızın TL’de kalarak döviz talebini sınırlamıştır.” dedi.

HEM FAİZ HEM KUR ARTIŞI GELİRİ YOK

KKM hesaplarınde hem dövizden hem de mevduat faizinden gelir elde edilmediğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “KKM’de parası olan mevduat sahipleri hem TL faizinden hem de döviz kurundaki artıştan getiri elde etmemektedirler. Vade sonunda kurdaki artış TL faizini aşarsa yalnızca o aşan tutar vatandaşımıza ödenmektedir. Eğer tersi olursa vatandaşımız sadece yüzde 17 mevduat faizini almaktadır ve bunun Hazine’ye de bir yükü yoktur.” ifadelerini kullandı.

İSTEYEN HERKES KKM HESABI AÇABİLİR

KKM hesaplarına vatandaşların büyük bir ilgisi olduğunu açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “KKM uygulamasından yararlanan vatandaşlarımızın toplam mevduat büyüklükleri bankacılık sistemindeki toplam TL mevduatının yaklaşık üçte birine karşılık gelmektedir. Toplam vadeli mevduat hesaplarının ise yarısı KKM sistemindedir. Bir avuç insanın bundan yararlandığı iddiası da doğru değildir. KKM uygulamasında asgari mevduat tutarı yoktur ve isteyen vatandaşımız bu üründen dilediği gibi yararlanabilmektedir. KKM uygulaması jeopolitik gelişmeler ve arz güvenliğine dair yaşanan sorunlara rağmen finansal istikrarın tesis edilmesinde etkin rol oynamıştır. “ şeklinde konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemini de eleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “KKM uygulamasının ekonomiye olan olumlu etkilerini yok sayarak gerçeği çarpıtmaya çalışmak kesinlikle milletimizin ortak menfaatine katkı veren bir yaklaşım değildir. Ana muhalefet partisinin genel başkanının yıkıcı muhalefet uğruna devlette devamlılık esastır anlayışına ters olarak finansal istikrası ve güveni zedeleyici spekülatif açıklamalar yapması vatanseverlikten uzaktır. Bunun takdirini de milletimize bırakıyorum.” dedi.