Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan KDV Farkı Açıklaması Yapıldı! Faturalara KDV Farkı Yansıtılıyor Mu?

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSKİ) arasında KDV tartışmaları devam ediyor. İSKİ'nin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı da açıklama yaptı.
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan KDV Farkı Açıklaması Yapıldı! Faturalara KDV Farkı Yansıtılıyor Mu?

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSKİ) arasında bugün KDv farkı konusunda yeni bir tartışmanın fitili alevlendi. İSKi bugün bir açıklama yaparak İnsani Su Hakkı kapsamında vatandaşlara ücretsiz verilen su için emsal bedel üzerinden KDV hesaplanarak faturalara yansıtılacağı ve bu KDV bedellerinin Hazine ve Maliye Bakanlıiğı'na aktarılacağını duyurmuştu. İSKİ'nin bu açıklaması ile beraber faturalara KDV farkı yansıtılacağından dolayı Hazine ve Maliye Bakanlığı'na sert eleştiriler yapılmaya başlanmıştı.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Eleştirilerin hedefi haline gelen Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan akşam saatlerind ebir açıklama yapılarak İSKİ'Nin iddialarına yanıt verildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı yapmış olduğu kurumsal açıklamada, "İSKİ'nin internet sitesi ve sosyal medya hesapları aracılığı ile yapılan 'Faturalara yansıtılan KDV farkı hakkında açıklama' duyurusunda yer alan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun uygulanmasına ilişkin mevzuat hükümleri ilk baştan itibaren mükellef ayrımı yapılmaksızın devam edilmektedir. Brada İSKİ'ye özgü bir uygulama kesinlikle sözkonusu dahi değildir." denildi.

ÜCRETSİZ VERİLEN SU İÇİN KDV FARKI ÖDENECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada KDV farkının İSKİ'ye özel bir uygulama olmadığı belirtilirken İnsani SU Hakkı için verilen ücretsiz sulardan KDV farkı alınmayacağı ifade edilmedi. Sayıştay raporunda da bu KDV farkının faturalara yansırtılması gerektiği bildirilmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı İnsani Su Hakkı kapsamında İSKi tarafından verilen ücretsiz su için emsal bedel üzerinden KDV farkı tahsilatı yapacak.

Belirtilen KDV farkının alınmaması için vergi uzmanları bir kanun değişikliğine ihtiyaç olduğunu bildirdiler. Bu farkın alınmaması hem Hazine ve Maliye Bakanlığı'Nı hem de İSKİ'yi vergi kaybı konusunda sorumlu yapacağı da belirtildi.