Her an patlayabilir diyerek uyardı! Ünlü ekonomist dolar kuru için korkutan gerçeği açıkladı!

Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklamasının ardından dolar kurundaki hareketler çok yakından takip altına alındı. Dolar kuru ile faiz kararının ilişkisi ne? Dolar kuru yükselir mi? Dolar kuru için düşüş ihtimali var mı? Dolar kuruna müdahale mi edildi? Tunç Şatıroğlu’ndan dolar yorumları...

Her an patlayabilir diyerek uyardı! Ünlü ekonomist dolar kuru için korkutan gerçeği açıkladı!

Türkiye ekonomisinde bugünün ana gündem maddesi Merkez Bankası’nın faiz kararıydı. Merkez Bankası politika faizinde 100 baz puanlık faiz indirimi yaparak dünyanın tersine bir para politikasında ısrarını sürdürdü. Faiz kararının ardından ise dolar kuru 18,41 TL’ye yükseldi ve ardından 18,36 TL’ye geri döndü. Bu gelişmeleri ünlü ekonomist Tunç Şatıroğlu yorumladı...

EKONOMİDE EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMUYOR!

Merkez Bankası’nın kararını değerlendiren Tunç Şatıroğlu, “Merkez Bankası’nın 100 baz puan faiz indirimi yapmasını bekliyordum ve beklediğim gibi de oldu. Faiz indirimleri ile bir suni büyüme ve refah yaratma ihtiyacı var. Ekonomi kötüye gittiğinde seçmen mevcut iktidarı eskisi kadar beğenmiyor. Ekonomide durum kötüye gitti ve seçimler de şimdiden ikinci tura kaldı. İkinci tura kalınca ne olacağı bilinmiyor. Hatta Erdoğan’ın karşısında kim varsa ikinci turda o kazanacak. Bu duruma düşmemek için suni bir refah yaratıp seçim kazanılmak isteniyor. Ancak evdeki hesap da çarşıya uymuyor.” dedi.

YENİ FAİZ İNDİRİMİ OLUR MU?

Merkez Bankası’nın yeni faiz indirimi yapma ihtimalini de değerlendiren Tunç Şatıroğlu, “Ekonomi yönetiminin kadroları da çok kötü. Topluma hep umut veriyorlar ve dediklerinin bir tanesi bile çıkmıyor. Şu anda bu saatten sonra faiz artışı olmayacak. Bu politika devam edecek. Merkez Bankası’nın hedefi yüzde 12 faizdi ve bu hedefe ulaştılar. Faizleri daha fazla indireceklerini düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

MERKEZ BANKASI’NIN OLMAYAN REZERVİ YAKILIYOR!

Dolar kurunun neden gerilediğini açıklayan Tunç Şatıroğlu, “Bugün faiz indirimi oldu ve dolar kuru yükselecek beklentisi oluştu. Ancak dolar kuru 18,41 TL’ye yükseldi ve hemen tepesine vurdular geri düştü. Çok tehlikeli bir oyun oynuyorlar. Merkez Bankası’nın rezervleri eksi 52 milyar dolar olmuş. Şu anda Merkez Bankası’na 52 milyar dolar koysanız rezerviniz sıfır olur. Bu ortamda dolar kurunu hala baskılıyorsanız Merkez Bankası’nın olmayan rezervi yakılıyor demektir. Bir gün para biter onsan sonra patlama yaşanır.” şeklinde konuştu.

DOLAR KURUNDA PATLAMA BEKLENTİSİ!

Dolar kurunda patlama beklediğini açıklayan Tunç Şatıroğlu, “Bu dolar kuru bir yerde patlayacaktır. Bunun başka bir alternatifi yok. Yarından itibaren ben dolar kurunda her gün yükseliş bekliyorum. Dolar kuru her gün bu patlamayı yapabilir. Bir yerlerden paralar bulunuyor ve bozdurulup dolar kuru baskılanıyor. Ancak bu paranın da sonuna gelindi. Sürdürülebilir bir uygulama olmadığını zaten söylemiştik.” dedi.

Türkiye’nin yaptırım riski ile karşı karşıya kalabileceğini belirten Tunç Şatıroğlu, “Bir de yaptırım riski ile karşı karşıyayız. Rusya ile kullanılan MİR sistemi var. ABD ve Avrupa Birliği bunun kullanılmasını istemiyor. Türkiye’de bazı bankalar bunu kullanmaktan vazgeçtiler. Kamu bankaları ise kullanmaya devam ediyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda Cuma günü karar alınacağını söyledi. Eğer MİR’de ısrar edilirse o zaman yaptırım ile karşı karşıya kalacağız.” ifadelerini kullandı.

NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.