Hükümet açıkladı! Eski banknotlar tarih mi oluyor? Darphane 500 ve 1000 TL'lik banknot mu basacak?

Hükümet açıkladı! Eski banknotlar tarih mi oluyor? Darphane 500 ve 1000 TL'lik banknot mu basacak?
Son dönemde sık sık gündeme gelen yeni banknot hakkında merak edilenlerin artmasının ardından hükümetten resmi açıklama geldi.

Geçtiğimiz aylarda yeni banknotların çıkarak eskilerinin tarih olacağı konusunda iddialar gündeme gelmişti. Bu iddiaların artmasının ardından ise devlet tarafından yetkili isimlerden iddiaların ne kadar gerçekçi olup olmadığı hakkında bilgilendirmeler de yapıldı. Uzun senelerden bu yana gündeme gelen bu konu hakkında ekonomistler tarafından da yorumlar gelmişti. Pek çok ekonomist tarafından eski banknotlar yerine 500 ve 1000 TL'lik banknotların çıkarılacağı konusunda olumlu konuşmuştu.

MERKEZ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA GELMİŞTİ!

Eski Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na konuya ilişkin "500 TL'lik yeni banknotlar ve 5 liralık madeni paralar için bir hazırlık olduğuna dair iddialar konuşuluyor. Böyle bir hazırlık ve ihtiyaç var mı?" şeklinde soruların yöneltilmesinin ardından Kavcıoğlu, "'Böyle bir şeyin konuşulduğunu zannetmiyorum. Bir arkadaşın bir tweeti ile gündemi bu kadar ciddiye almak doğru değil. Bizim böyle hazırlığımız, böyle bir beklentimiz, vatandaşın ve piyasanın böyle bir beklentisi yok. Enflasyonun bu noktada biraz artış göstermesi bu işi çok bildiğini düşünen arkadaşların yaptığı bir yorum ciddiye alınacak bir tarafı olduğunu düşünmüyorum. Böyle bir hazırlığımız da yok" ifadelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI CEVDET YILMAZ AÇIKLADI!

Konuya ilişkin bugün açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 500 ve 1000 liralık banknotların basılacağı iddiasına ilişkin Cevdet Yılmaz, böyle bir durumun kendi içlerinde söz konusu olmadığını ifade etti. Yeni banknotların basılması konusunda iki yetkili isim tarafından net bir şekilde olumsuz yanıt gelirken böyle bir durumun söz konusu olmadığı öğrenilmiş oldu.