İcra borçlarını devlet ödeyecek! Vatandaşın borçları bu şartlarla silinecek!

Dar gelirli vatandaşların silinecek olan icra borçlarına dair detaylar belli olmaya başladı. Hangi borçlar ne şekilde silinecek? Devlet bu borçları nasıl üstlenecek? Kimlerin icra borçlarını devlet ödeyecek? İcra borçlarının silinmesi başvuruları ne zaman başlayacak?

İcra borçlarını devlet ödeyecek! Vatandaşın borçları bu şartlarla silinecek!

Türkiye’de büyük bir beklenti olan icra borçlarının silinmesine dair çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin nebati icra borçlarının silinmesine dair çalışma yaptıklarını açıklarken bu çalışmanın ayrıntıları da belli olmaya başladı. Buna göre yaklaşık 6 milyon ailenin 9 milyon adet dosyada bulunan icra borçlarını devlet üstlenecek.

HANGİ BORÇLAR SİLİNECEK?

Vatandaşlar yapılacak olan düzenleme ile hangi borçlarının silineceğini de merak ediyorlar. Buna göre bir ailenin birden fazla icra dosyasına ait borçları silinebilecek. Düzenleme iki aşamalı olacak ve ilk aşamada 2.000 TL’ye kadar icra borcu olan vatandaşların borçlarını devlet üstlenecek. Bu borçlar temel ihtiyaçlar olan Elektrik, su, doğalgaz ve telefon gibi hizmetlerden kaynaklanan borçlar olacak. İkinci aşamada ise varlık yönetim şirketleri tarafından bankalardan devralınan borçlar için de düzenleme yapılacak. Bu şirketlere 2.500 TL’ye kadar borcu olan vatandaşların borçlarını devlet üstlenecek.

İCRA BORÇLARI NASIL SİLİNECEK?

Dar gelirli vatandaşların icra borçlarının nasıl silineceği de ortaya çıktı. Buna göre devler vatandaşın icra borcunu üstlenecek. Bu borcun sahibi olan firmalara ve şirketlere ise bir imkan getirilecek. İcrada olan borçlarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterip vergiden düşecekler. Bu şekilde devlet direkt olarak para ödemesi yapmak yerine vergi alacaklarından feragat edecek. Firmalar da alamadıkları ve sorunlu olan bu borçları toplu bir şekilde tahsil etmenin avantajını elde edecekler.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından şu anda içerisinde icra borçlarının silinmesine dair düzenlemenin de olduğu torba yasa teklifi hazırlanıyor. Bu yasa teklifi 1 Ekim’de TBMM’nin açılması ile TBMM Başkanlığı’na sunulacak. Artından TBMM aşamaları başlayacak ve Ekim ayı içerisinde teklifin yasalaşması bekleniyor. Ekim ayının sonundan itibaren ise vatandaşlar icra borçlarının silinmesine dair başvuru işlemlerini yapmaya başlayacaklar.

KİMLER YARARLANACAK?

İcra borçlarının silinmesi imkanından kimlerin yararlanabileceği merak ediliyor. Yasa teklifine dair gelen bilgilere göre bir gelir şartı konulacak. Asgari ücretten az olmayacak olan bu gelir şartını erine getiren vatandaşlar icra borçlarının silinmesi için başvuru yapabilecekler. Bu şekilde 9 milyon icra dosyası kapatılırken bundan 6 milyon aile yararlanacak.