İcra borcu olanlara müjde: Devlet bu borçları tek kalemde silecek! Dar gelirliye destek paketi ile kimlerin borcu silinecek?

Banka borçlarına af beklenirken icralık borçlara, hacizlik olanlara af müjdesi geldi. Milyonlarca kişinin beklemiş olduğu dar gelirliye destek paketi ile icra borcu olanlara af çıktı. Peki, tarih ve miktar sınırı, başvuru şartları neler?

İcra borcu olanlara müjde: Devlet bu borçları tek kalemde silecek!

Hükümet seçim öncesi yeni ekonomik destek paketlerini peş peşe uygulamaya alırken açıklanan son paketlerden biri de dar gelirliye destek paketi olmuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıklanan destek paketinin yaklaşık 6 milyon dar gelirliyi kapsaması ve bu kişilerin 30 milyarlık icra ve haciz borcunu kapsaması bekleniyor. 

Hacizlik olanlara, borcu icra takibine düşen kişilere yönelik olarak açıklanan pakette bugün yeni detaylar açıklandı. Yapılan açıklama ile borcu olan milyonlarca kişiye güzel haber verilmiş, icralık borcu olanları bu borçlarını devletin karşılıksız ve geri ödemesiz olarak üstleneceği duyurulmuştu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılan açıklamanın detayları... 

DAR GELİRLİYE DESTEK PAKETİ NEDİR, KİMLERİ KAPSIYOR?

Ekonomik olarak yaşanan dalgalanma en çok dar gelirli vatandaşları olumsuz etkilemiş, borcu olan pek çok dar gelirli vatandaş bu borçlarını ödemekte zorlanmaya başlanmıştı. Yaşanan süreçte icralık borçlara af ve yapılandırma gündeme gelmişti. Konu hakkında beklenen açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapıldı 

Bakan Nebati yaptığı açıklamasında "Bizler; gencimizin, çiftçimizin, memurumuzun, esnafımızın ve tüm kesimlerimizin nasıl her zaman yanındaysak, icraatlarımızla dar gelirli vatandaşlarımızın da hep yanında olmaya devam ediyor, yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icralık borçlarını yakında tasfiye ediyoruz" diyerek destek paketini açıkladı. 

HANGİ BORÇLAR SİLİNECEK, KİMLER AFTAN YARARLANACAK?

Hacizlik ve icralık borçlara yapılandırma müjdesi ile beraber kimlerin kapsama gireceği de merak konusu oldu. Silinecek borçlar için tarih sınırlandırması uygulanacak şimdilik bu tarih kesin olarak açıklanmasa da 15 Ağustos olarak belirlenmesi bekleniyor. Limit sınırlaması ise ilk aşamada 2 bin TL olarak duyuruldu. 

Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden doğan borçlarda devlet 2 bin liraya kadar olan tüm borçları silecek ve bu borçlar icradan düşecek. Alacağı olan şirketler sildikleri bu borçları vergiden düşecek. Böylelikle devlet bu borçları kendisi ödemiş olacak.