İhtiyaç kredisi faiz oranlarına enflasyon bombası! 50.000 TL kredi çeken bankaya 93 bin Lira ödeyecek

Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken yaşanan yükseliş vatandaşın cebini yakıyor. 50.000 TL kredi kaç TL taksitle ödenir, faizi ne kadar, kaç TL?

50.000 TL kredi çeken bankaya 93 bin Lira ödeyecek

İhtiyaç kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş nakit para ihtiyacı olan vatandaşların bütçesini zorlamaya devam ediyor. Nakit para ihtiyacı olan kişiler faiz oranlarında yaşanan yükseliş nedeni ile mağdur olurken Merkez Bankası tarafından politika faiz oranı sabit tutulurken bankalar enflasyon ve döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile faiz oranlarını arttırıyor. 

Konut kredisi paketinde devlet bankaları destek kredisi vererek kredi faiz oranlarını makul seviyede tutarken taşıt kredisi paketinde ise araç markaları tarafından verilen düşük faizli destek kredisi kampanyaları bulunuyor. Ancak nakit para ihtiyacı olan dar gelirli vatandaşlar için ihtiyaç kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş büyük sorun teşkil ediyor. 

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARINDA SON DURUM NE, EN UYGUN KREDİ HANGİ BANKADA?

İhtiyaç kredisi çekerek ay sonunu getirmek, zorunlu ihtiyaçlarını görmek ya da alışveriş yapmak isteyen kişiler bankaların yükselen kredi faizleri ile mücadele etmekte zorlanıyor. İhtiyaç kredisi çekmek istiyorum diyen kişiler için bankalar özel kredi paketleri ve kampanyaları sunuyor. Faizsiz ihtiyaç kredisi paketleri de bulunurken örneğin Akbank ilk kez mobil uygulama üzerinden müşterisi olan ve yine ilk kez Axess kredi kartı alan müşterilerine 6 ay vadeli 7.500 TL faizsiz taksitli nakit avans çekme imkanı veriyor. 

İhtiyaç kredisi faiz oranlarına enflasyon bombası! 50.000 TL kredi çeken bankaya 93 bin Lira ödeyecek

Özel ve şartlı paketlerin dışında en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı Ziraat Bankası tarafından yüzde 1,89 rakamı ile veriliyor. Bu paket üzerinden 50 bin TL ihtiyaç kredisi çeken bir kişinin aylık taksit ödemesi 2 bin 47 TL olarak gerçekleşirken kredi toplam geri ödemesi 73 bin 954 TL olarak gerçekleşiyor. 

İhtiyaç kredisi faiz oranlarına enflasyon bombası! 50.000 TL kredi çeken bankaya 93 bin Lira ödeyecek - Resim : 2

50 BİN TL İHTİYAÇ KREDİSİ HESAPLAMA TABLOSU TEMMUZ 2022! 50 BİN LİRALIK KREDİNİN TOPLAM GERİ ÖDEMESİ, FAİZİ KAÇ TL?

Kredi faiz oranları yükseldikçe vatandaşın sırtındaki faiz yükü de artıyor. Anadolu Bank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 3,22 olarak uygulanırken bu oran üzerinden 36 ay vadeli 50 bin liralık kredinin aylık taksit tutarı 2 bin 595 liraya yükselirken bankaya geri ödenecek olan kredi tutarı ise 93 bin 671 TL olarak gerçekleşiyor. 

Yani 50 bin TL ihtiyaç kredisi çeken bir kişinin bankaya ödeyeceği toplam faiz yükü 43 bin 671 TL olarak gerçekleşiyor.