İkinci el otomobil satışlarına yeni düzenleme! 300 Bin TL ceza verilecek!

İkinci el otomobil piyasasındaki fiyat artışlarının kontrol altına alınabilmesi için yeni bir düzenleme yapılacağı bildirildi. 6 ay ve 6 bin km kuralına uymayanlara bu düzenleme ile 300 Bin TL ceza verilebilecek.

İkinci el otomobil satışlarına yeni düzenleme! 300 Bin TL ceza verilecek!

İkinci el otomobil piyasasında yaşanan fiyat artışlarının kontrolden çıkması üzerine bir süre önce Ticaret Bakanlığı yeni bir düzenleme yapmıştı. Bu düzenleme ile beraber sıfır kilometre otomobiller satın alındıktan sonra 6 ay süre dolmadan ve 6 bin km’yi geçmeden satılamayacaktı. 15 Eylül’den itibaren yürürlüğe giren bu kurala muhalefet edenlere ise 8 Bin TL’ye kadar ceza verilecekti. Şimdi yeni bir düzenleme yapılarak bu cezanın miktarının artırılması hedefleniyor.

İNTERNET İLANLARI DENETLENECEK

Sıfır kilometre otomobilleri firmalardan satın alıp piyasada daralma meydana gelmesini sağlayan büyük firmalar bu sıfır araçları ise ikinci el otomobil pazarında yüksek fiyatlarla satıyordular. Yapılan son düzenleme ile bunun önüne geçildi. Ancak buna aykırı hareket edenlere verilecek cezanın oldukça düşük kalması başlı başına bir sorun haline geldi. Bu cezayı yükseltmek için çalışma yapan Ticaret Bakanlığı bir yandan da denetimlere başladı. İnternette yayınlanan ikinci el araç satış ilanları mercek altına alındı. Bu ilanlarda 6.000 km’yi geçmemesine rağmen 6.001 km denilerek satışa çıkarılan araçlar denetlenmeye başlandı .

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞLARI İNCELENECEK

İkinci el otomobillerin satışlarına dair de incelemeler başladı. Buna göre noter üzerinden gerçekleşen satışlardan en fazla 3 gün öncesinde ekspertiz raporu alma ve bu raporu notere ibraz etme zorunluluğu var. Bu şekilde hem satışlar hem de ekspertiz raporları incelenecek. Kurallara aykırı hareket edenlere ise cezai işlem uygulanacak. 6 ay vade 6 bin km kuralına uymayanlar yüklü bir para cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

CEZA 300 BİN TL’YE ÇIKIYOR!

İkinci el otomobil satışlarındaki 6 ay ve 6 bin km kuralına uymayanlara verilecek olan cezanın artırılması için Ticaret Bakanlığı yeni bir düzenleme yapıyor. Bu kurala aykırı hareket edenler 8 bin TL ceza ödeyerek bu kuralı delebilme imkanına sahiptiler. Ancak caydırıcılığının artırılması için ceza sınırı da yükseltiliyor. Buna göre kurallara aykırı bir şekilde ikinci el araç satanlara verilecek olan cezanın alt sınırı 30 Bin TL’ye ve üst sınırı ise 300 Bin TL’ye yükseltiliyor. Kısa bir süre içerisinde konuya dair düzenleme yapılması bekleniyor.