İkinci el otomobiller ucuzlayacak mı? Sektör içinden fiyat tahminleri geldi!

İkinci el otomobillerin fiyatları düşecek mi? İkinci el otomobil fiyatlarına dair sektör içerisinde yeni değerlendirmeler yapıldı. İkinci el araçların fiyatları ucuzlayacak mı?

İkinci el otomobiller ucuzlayacak mı? Sektör içinden fiyat tahminleri geldi!

İkinci el otomobil piyasasında en çok merak edilen konu fiyatlar olmaya devam ediyor. Araç satın almak isteyenlerin en önemli seçeneği olan ikinci el otomobil piyasasında fiyatları 2plan İcra Kurulu başkanı Orhan Ülgür değerlendirdi. Fiyatlara dair öngörülerini açıklayan Orhan Ülgür ikinci el araçların ucuzlama ihtimalini değerlendirdi.

İKİNCİ EL OTOMOBİLLER UCUZLAYACAK MI?

İkinci el otomobillere dair bir fiyat analizi yapan Orhan Ülgür, “Geçtiğimiz Mayıs ayından sonra Haziran ve Temmuz aylarında ikinci el otomobil piyasasında bir fiyat artışı trendi olduğunu gördük. Bunun çeşitli nedenleri vardı. Sıfır araçların bulunmaması, döviz kurlarındaki yükselişler ikinci el araçların fiyatlarını arttırdı. Ancak bayram öncesinde bu fiyat artışları durdu diyebiliriz. Hatta sonraki süreçte ikinci el otomobillerde ortalama yüzde 12 civarında bir fiyat düşüşü oldu.” dedi.

İkinci el otomobillerde fiyat düşüş ihtimalini yorumlayan Orhan Ülgür, “İkinci el otomobillerde ben yeni bir fiyat düşüşü beklemiyorum. İkinci el araçlar maksimum seviyede zaten geriledi. Bu saatten sonra yeni bir gerileme olmasının ekonomik gerçeklikte yeri yok. Bundan daha düşük fiyatlar en azından şu aşamada olamayacaktır. Bunun için fiyat düşüşü bekleyenler bence araçlarını şu sıralar alsınlar.” ifadelerini kullandı.

İkinci el otomobillerde fiyat artışlarını da değerlendiren Orhan Ülgür, “İkinci el otomobillerin fiyatları belirlenirken piyasa ilk olarak sıfır kilometre otomobillerin fiyatlarına bakıyor. Sonra da bu sıfır araçların bulunurluğu dikkate alınıyor. Döviz kurları yükselişe geçerse bu sıfır kilometre araçların fiyatlarını yükseltebilir. Bu da ikinci el otomobil fiyatlarına zam olarak geri döner. Şu anda fiyatlar artacak diyemeyiz ama piyasa şartlarında zam beklentisi çok da uzak ihtimal değil gibi görünüyor.” şeklinde konuştu.

SONRAKİ HABER