İnternetten alışveriş yapanlara kritik uyarı geldi 14 gün süreniz var!

Özellikle de pandemi döneminde internetten alışveriş yapan kişilerin sayıları büyük oranda artmış, e-ticaret siteleri üzerinden ticaret hacmi rekor kırmıştı. İnternetten alışveriş yapan herkesi ilgilendiren son dakika uyarısı geldi!
İnternetten alışveriş yapanlara kritik uyarı geldi 14 gün süreniz var!

Fiyatların daha ucuz olması ve satın alınan ürünlerin kapıya kadar teslim edilmesi gibi nedenlerle internetten alışveriş yapan kişilerin sayıları büyük bir hızla artmaya devam ediyor. İnternetin tercih edilmesi ile beraber yapılan satış sayısının artması beraberinde bazı sorunları da getirdi. Özellikle de internetten satın alınan ürünlerin iadesi konusunda yaşanan sorunların çözümü hakkında kritik 14 gün uyarısı yapıldı. 

e-Ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan kişileri uyaran Doç. Dr. Emre Cumalıoğlu mağduriyet yaşanmaması adına dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı. Özellikle de satın alınan ürünlerin iadesi ve değişimi konusunda alışveriş platformları ve satıcılar ile sorun yaşanmaması için mutlaka bunlara dikkat edilmesi gerekiyor... 

YARGITAY EMSAL KARAR AÇIKLADI! İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPANLAR...

Doç. Dr. Emre Cumalıoğlu, "Ödenen para hemen satıcıya aktarılıyorsa iade konusunda sorumluluk hem e-alışveriş platformu hem de satıcıda olur. Eğer para ürün teslim edildikten sonra aktarılıyorsa sorumluluk satıcıya aittir. Bu durumda tüketiciler haklarını ararken satış platformuyla da iletişime geçmek isterlerse söz konusu düzenlemeye dikkat etmeleri gerekecek. Eğer ödedikleri para hemen satıcıya aktarılıyorsa güvenilir platformları tercih etmeleri iyi olur" diyerek 14 günlük süre tanındığını söyledi. 

İnternetten alışveriş yapanlara kritik uyarı geldi 14 gün süreniz var!

Dr. Cumalıoğlu, "Oldukça karışık ifade edilse de özetle, aracı hizmet sağlayıcılarının ödenen parayı, mal veya hizmet tüketiciye teslim veya ifa edilmeden satıcıya aktarmaları halinde teslim ve cayma hakkından satıcıyla birlikte sorumlu olacakları kabul edildi; fakat ödenen para satıcıya hemen aktarılmıyor, ürün teslim edildikten sonra aktarılıyorsa alışveriş platformu sorumlu olmayacak, sadece satıcı sorumluluk sahibi olacak" diyerek internetten satın aldıkları ürünler için paranın hemen hesaba geçmesi durumunda mutlaka güvenilir sitelerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. 

 İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İnternet üzerinden yapılan alıverişlerde dolandırıcılık girişimleri de artarken mutlaka güvenilir sitelerin tercih edilmesi ve güvenlik sertifikasına dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor. Yine ürünü satın alırken ölçü, kg, beden ve numara gibi özelliklerin kontrol edilmesi, iade süreci ile uğraşılmaması için satın alırken bu kriterlere dikkat edilmesi gerektiği belirtiliyor.