İran ithalatta artık ABD doları ve Euro kullanmayacak: Ülkede kripto para devrimi yaşanıyor!

İran ithalatta artık ABD doları ve Euro kullanmayacak: Ülkede kripto para devrimi yaşanıyor!
İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Reza Fatemi Amin, İran’ın ithalat için ABD doları ve Euro yerine artık kripto paraları kullanacağını açıkladı. İran’da ithalatçılar, geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC) ile ithalatın önünün açılması için talepte bulunmuştu. İşte detaylar…

İran, kripto paralar konusunda en katı ülkelerden biri iken, geçtiğimiz yıl bu kurallarda biraz esneme göstererek kripto para kullanımının ülkede artmasını sağlamıştı. Ancak İran, ilerleyen süreçte atılan regülasyon adımları ile kripto para kullanımına ve kripto para madenciliğine ilişkin ülkede yeni kuralları yürürlüğe soktu ve bu aşamadan sonra İran, kripto paralar konusunda daha belirsiz bir tutumu benimsemeye başladı.

Bir süredir ülkede kripto para yasasının kabul edilip edilmeyeceği tartışılıyordu ve onaylanan yasanın ardından İran, ithalatta artık dolar ve Euro yerine kripto para kullanmaya başlayacağını bildirdi. İşte detaylar…

İRAN İTHALATTA DOLAR VE EURO’YU BIRAKTI

Geçtiğimiz hafta İran’da, ithalatçılar derneği hükümete “kripto para kullanımı” yönündeki taleplerini iletmişti. Kripto para sektöründe, kripto para topluluklarının genel olarak olumlu karşıladığı bu talebin ardından İran’da onaylanan kripto para yasasından sonra şirketler, ithalatta ABD doları ve Euro kullanımını bıraktığını bildirdi. Artık İran’da ithalatçılar, dolar ve Euro yerine çeşitli kripto para birimlerini kullanacak. İran, ithalat için kripto para kullanımına yönelik söz konusu yasayı onayladığını duyurdu. İran’ın ardından başka ülkelerin de ithalat alanında benzer bir adım atması bekleniyor.

BAKANDAN AÇIKLAMA GELDİ

İran ithalatta artık ABD doları ve Euro kullanmayacak: Ülkede kripto para devrimi yaşanıyor!

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Reza Fatemi Amin, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Amin, yaptığı açıklamada Tahran’ın ithalat için ABD doları ve Euro yerine kripto para birimi kullanımını resmen onayladığını dile getirdi. Amin söz konusu açıklamasında “Yakıt ve enerjinin nasıl sağlanacağı, lisansların nasıl atanacağı ve verileceği dahil olmak üzere kripto varlıklarla ilgili tüm konular tasarlandı” sözlerini dile getirdi.

İRAN İTHALAT DERNEĞİ HÜKÜMETTEN TALEPTE BULUNMUŞTU

Geçtiğimiz hafta İran İthalat Derneği, kripto paraların dış ticarette kullanılabilmesi için hükümetten bir düzenleme talebinde bulunmuştu. İran İthalat Derneği Başkanı Alireza Managhebi, konuya ilişkin açıklamasında, altyapı hazırlığının tamamlanması gerektiğini belirtmiş ve istikrarlı düzenleme konusuna vurgu yapmıştı.