İş Bankası ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerini tek faize bağladı!

Türkiye'nin köklü bankalarından olan İş Bankası aldığı son karar ile ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde tek faiz uygulamaya başladı. Tüketici kredilerinin tamamını aynı faiz oranı ile veren banka Türkiye'de pek örneği olmayan bir kredi maliyet sistemine geçti.

İş Bankası ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerini tek faize bağladı!

Türkiye'de bankaların verdikleri kredilerde faiz indirimleri son dönemlerin en büyük beklentisi haline geldi. Özellikle Merkez Bankası'nın önce faiz indirimi yapması ve ardından da bankaları ticari kredilerde faiz indirimine zorlayacak tedbirler alması ile bireysel kredilerde de bir faiz indirimi beklentisi oluştu. Ancak bankalar bireysel krediler kapsamında olan ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinden hissedilir seviyede bir faiz indirimine henüz gitmediler. 

İŞ BANKASI FAİZLERİ EŞİTLEDİ!

İş Bankası Türkiye'nin en köklü bankalarından birisi olarak çok yüksek bir müşteri potansiyeline hizmet veriyor. Her gün çok sayıda bireysel kredi başvurusu alan İş Bankası'nın kredi faiz oranları merak edilen konular arasında yer alıyor. İş Bankası'nın faiz maliyetleri incelendiğinde pek de rastlanılmayan bir durum ile karşılaşılıyor. Banka ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi için aynı faiz oranını uygulamaya başladı. Buna göre ihtiyaç kredisi, konut kredisi veya taşıt kredisi çekmek isteyen müşterilere bu krediler aylık yüzde 2,05 faizle veriliyor. 

FAİZLERİN AYNI OLMASININ MÜŞTERİYE FAYDASI VAR MI?

Bireysel kredilerde kredi faizlerinin aynı seviyede uygulanmasının esas itibariyle müşteri için herhangi bir faydası yok. Ancak bankalar genellikle ihtiyaç kredilerine konut kredilerinden ve taşıt kredilerinden daha fazla faiz oranı uyguluyorlar. Bu durumda faizler eşitlendiğinde aradaki bu fark ortadan kalktı. İhtiyaç kredisi çekecek olanlar için olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilecek olan bu durum diğer kredi türleri için bir anlam ifade etmiyor. 

KREDİLER KAÇ AY VADE İLE VERİLİYOR

İş Bankası'nın bireysel kredilere uyguladığı vade süreleri de açıklandı. Buna göre BDDK tarafından belirlenen prensipler gereği konut kredileri en fazla 120 aya kadar, ihtiyaç kredileri en fazla 36 aya kadar ve taşıt kredileri de en fazla 48 aya kadar vade ile kullandırılıyor.