İş Bankası'ndan faiz sürprizi! 50.000 TL ihtiyaç kredisi taksit tablosu açıklandı!

İş Bankası'ndan faiz sürprizi! 50.000 TL ihtiyaç kredisi taksit tablosu açıklandı!
İhtiyaç kredisi çekmek için faiz araştırmaları hız kazansa da bankaların uygulamak zorunda kaldıkları kredi politikalarından dolayı tam bir faiz depremi yaşanıyor. Bu piyasa ortamında İş Bankası tarafından müşterilere uygun maliyetli ihtiyaç kredisi verilmeye devam ediliyor.

Türkiye’de bankacılık piyasası Merkez Bankası’nın önce devreye soktuğu ve ardından da iptal ettiği yeni uygulamalar ile adeta kaos içerisinde kaldı. Merkez Bankası bankaların ihtiyaç kredisi kullandırmalarını engellemek için yüzde 3 kredi büyümesi sınırı getirmiş ve bu sınırı geçen bankaların menkul kıymet yükümlülüğü getirmişti. Yani bankalar bu sınırı geçerse kullandırdıkları ihtiyaç kredilerinin yüzde 30’u kadar düşük faizli devlet tahvili almak zorundaydılar. Bu uygulamadan geri adım atılarak iptal edildi ama bankacılık piyasasında kredi faizi depremi sona ermedi.

BANKALARIN KREDİ FAİZLERİ UÇTU!

Bankalar yapılan değişikliklerin hemen ardından zarar etmemek için kredi faizlerini yükselttiler. Bu şekilde müşterilerin kredi kullanmamaları amaçlandı. Ancak çok geçmeden Merkez Bankası geri adım atıp uygulamayı sona erdirdi. Bankaların bir çoğu iptal kararına rağmen yüksek kredi faizlerinde indirim uygulamadılar. Müşteriler bankalardan kredi çekmek istediklerinde ihtiyaç kredisinde yüzde 3’ü geçen faizlerle karşılaşabiliyorlar.

İŞ BANKASI FAİZ DEĞİŞMEDİ!

Merkez Bankası’nın uygulamasından dolayı faiz değişimi yapmayan nadir bankalardan birisi de İş Bankası oldu. İş Bankası’nın ihtiyaç kredisi faizinde herhangi bir değişikliğe gidilmedi. İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran daha önce yaptığı açıklamada zararına dahi olsa müşterilerin taleplerini reddetmeyi uygun görmediklerini ifade etmişti. Aynı uygulama bu son kaos ortamında da uygulandı ve İş Bankası müşterilerin aleyhinde bir karar alıp uygulamaya sokmadı.

İŞ BANKASI İHTİYAÇ KREDİSİ KAMPANYASI KOŞULLARI!

İş Bankası tarafından verilen ihtiyaç kredileri için düzenlenen kampanyanın koşulları merak edilmeye başlandı. Buna göre müşteriler aylık yüzde 1,95 faizle ihtiyaç kredisi çekmeye devam edebiliyorlar. 50.000 TL’ye kadar olan ihtiyaç kredilerine 36 aya kadar vade uygulanıyor. Bu limitin aşılması durumunda ise 24 aya kadar vade ile ihtiyaç kredisi veriliyor.

50.000 TL İHTİYAÇ KREDİSİ MALİYET HESAPLAMASI

İş Bankası'ndan faiz sürprizi! 50.000 TL ihtiyaç kredisi taksit tablosu açıklandı!

İş Bankası 36 ay vadeli 50.000 TL ihtiyaç kredisi için maliyet hesaplama tablosunu yayınladı. Buna göre bu krediyi çeken müşteriler vade süresince her ay bankaya 2.102 TL kredi taksiti ödüyorlar. Bu kredi için toplam maliyet ise 75.675 TL olarak hesaplanıyor.