İŞKUR'dan çalışmayan kadınlara destek! İŞKUR üzerinden yüzbinlerce kişiye ödenecek, günlük 232.71 TL cep harçlığı

Türkiye İş Kurumu İŞKUR üzerinden ödenen destekler her geçen gün artarken bunlardan birisi de cep harçlığı olarak öne çıkıyor. İŞKUR meslek edindirme kurslarına katılan kişiler, işsizler günlük maaş gibi harçlık adı altında ödeme alıyor. İşte başvuru şartları!

İŞKUR üzerinden yüzbinlerce kişiye ödenecek, günlük 232.71 TL cep harçlığı

Ne yazık ki ekonomik olarak yaşanan zorluklar pek çok kişinin işsiz kalmasına neden olurken İŞKUR yeni desteklerini peş peşe hayata geçirdi. İşbaşı eğitim programları bunlar arasında yer alırken İŞKUR hem ücretsiz meslek sertifikası veriyor hem de bu kurslara katılarak yeni meslek edinen kişilere günlük cep harçlığı ödüyor. 

Kadınların iş hayatına geri dönmesi ve ekonomik olarak kendi bağımsızlıklarını kazanmasını sağlamak için çalışmayan kadınlara kurslara katılmaları durumunda günlük 232.71 liraya varan destek ödemesi yapılacak. Böylelikle kadınlar hem meslek sahibi olarak kendi ekonomik özgürlüklerini kazanacak hem de kurslara katıldıkları gün boyunca 232.71 lira cep harçlığı alacak. 

ÇALIŞMAYAN KADINLARA SGK 'DAN DEV DESTEK! İŞKUR MESLEK EDİNDİRME KURSLARI NEDİR?

İŞKUR işbaşı eğitim programları ile meslek sahibi olmak isteyen kadınlara dev desteği açıklarken bu programlara katılan kişilere kurslara gittikleri günler boyunca yol parası ve yemek parası gibi giderleri için destek olması amacı ile günlük cep harçlığı ödenmektedir. 

İŞKUR'dan çalışmayan kadınlara destek! İŞKUR üzerinden yüzbinlerce kişiye ödenecek, günlük 232.71 TL cep harçlığı

İŞKUR KURS PARASI YARDIMI NE KADAR, CEP HARÇLIĞI 2022 KAÇ TL?

Açıklanan kurs programlarında kursun türüne göre ödemeler yapılmakta olup, iş arayan statüsündeki katılımcılara günlük 211,55 TL, öğrencilere 158,66 TL, işsizlik ödeneği alanlara günlük 105,78 TL cep harçlığı verilmektedir. Buna ek olarak geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 232,71 TL ödeme yapılmaktadır. 

İŞKUR'dan çalışmayan kadınlara destek! İŞKUR üzerinden yüzbinlerce kişiye ödenecek, günlük 232.71 TL cep harçlığı - Resim : 2

İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINA NEREDEN, NASIL BAŞVURU YAPILIR?

İşbaşı eğitim programları için aranılan başvuru şartlarını taşıyan kişiler başvurularını tüm Türkiye genelinde yer alan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezleri üzerinden kimlik belgesi ile şahsen yapabilmektedir. Yine İŞKUR internet sitesi üzerinden e-şube uygulaması üzerinden de hem açılan kursları görüntüleyebilmekte hem de başvuru yapabilmektedir. 

İŞKUR'dan çalışmayan kadınlara destek! İŞKUR üzerinden yüzbinlerce kişiye ödenecek, günlük 232.71 TL cep harçlığı - Resim : 3

İŞKUR'UN YENİ AÇILAN KURSLARI İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELER, MESLEKİ EĞİTİM KURSLARI İÇİN KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Açılan kurslara 15 yaşını dolduran ve İŞKUR'a kayıtlı olan işsizler katılabilmektedir. Kurslara yapılacak olan başvuruda işverenin yakın akrabası olmamak, emekli olmamak, kurs açan işveren tarafından son 1 sene içerisinde sigorta primi ödenmemiş olmak yani o işverenin eski çalışanı olmamak şartları aranmaktadır.