İşveren istedi, EYT düzenlemesine girdi! EYT'liler için 5 puan formülü uygulanacak!

Emeklilikte yaşa takılanlara dair yapılan düzenlemede iş dünyasının taleplerine göre yeni eklemeler yapıldığı bildirildi. Emekli çalışanların işverene maliyetinin düşürülmesi için 5 puanlık bir indirim uygulanacağı belirtildi. EYT’liler bu indirimden nasıl etkilenecek?

İşveren istedi, EYT düzenlemesine girdi! EYT'liler için 5 puan formülü uygulanacak!

Emeklilikte yaşa takılanlar ile alakalı olarak yasal düzenlemede hazırlıklarda son viraja girildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tüm kesimlerle birebir görüşmeler yaparak talepleri alıyor. Bu taleplere göre EYT düzenlemesine eklemeler yapılırken son yapılan eklemenin emekli çalışanların sigorta primlerine indirim uygulanması olduğu belirtildi. Bu şekilde işverenlerin EYT’lilerin emekli olduktan sonra çalıştırmaları halinde daha düşük sigorta primi ödemeleri sağlanacak.

İŞVEREN TECRÜBELİ ÇALIŞANINI KAYBETMEK İSTEMİYOR

İşverenler EYT düzenlemesi ile EYT’lilere haklarının iade edilmesini destekliyorlar ama kendileri açısında bazı hususlara özellikle dikkat çekiyorlar. Öncelikle işverenler tecrübeli çalışanlarını kaybetmek istemiyorlar. Bu çalışanların emekli olup yeniden işe başlatılmaları halinde sigorta primleri 5 puan yükselecek ve işverenin maliyeti de buna bağlı olarak artacak. Bu konuda talepte bulunan işverenlerin bu taleplerinin Çalışma Bakanı Vedat Bilgin tarafından makul bulunduğu belirtildi.

EMEKLİ ÇALIŞANLARIN PRİM SORUNU

Şu anda uygulamada olan mevzuatta emekli çalışanların çalışma hayatlarına devam etmelerine dair bir yasal engel bulunmuyor. Ancak Hazine emekli çalışanlar için işverenlere herhangi bir destek vermiyor. Normal çalışanlar için Hazine işverenlere 5 puanlık SGK prim desteği veriyor. Emekli çalışanlar bu imkandan yararlanamıyorlar. Bundan dolayı bir emekliyi çalıştıran işverenin maliyeti de 2 Bin TL’yi geçiyor.

Uygulamaya göre şu anda aktif sigortalılar için işveren maliyeti brüt maaşın yüzde 17,5’i olurken emekli çalışanların brüt maaşının yüzde 24,5’i işverenin sırtına maliyet olarak yükleniyor. İşverenler de işte tecrübeli çalışanlarını çalıştırmaya devam ettirebilmek için bu farkın kaldırılmasını talep ediyorlar. Bu talebe dair hazırlıklar yapıldığı bildirildi.

İŞVERENLER TALEP ETMİŞLERDİ

TİSK Başkanı Burak Akkol geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile EYT ile alakalı taleplerini ortaya koymuş ve “EYT’de çalışma arkadaşlarımızın beklentilerinin karşılanmasını önemsiyoruz ve destek de veriyoruz. Ancak işletmelerin sürdürülebilirliğinin de korunması gerekiyor. Başta kıdem tazminatı olmak üzere bazı yüklerin yönetilmesi gerekiyor. Emekli olduktan sonra çalışacak olan EYT’li arkadaşlarımız için sosyal güvenlik destek primlerindeki işveren maliyetleri sorun olabilir. Bu konuda işveren üzerindeki yük biraz alınmalıdır.” ifadelerini kullanmıştı.

SONRAKİ HABER