İşveren sendikasından asgari ücret zammı açıklaması! Patronlar zam pazarlığında kartları açtılar!

Asgari ücrete yapılacak zamma dair büyük bir merak yaşanırken zammın taraflarından olan işverenlerden asgari ücret zammı açıklaması yapıldı. TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Burak Akkol asgari ücret zammına ilişkin yeni bir açıklamada bulundu.

İşveren sendikasından asgari ücret zammı açıklaması! Patronlar zam pazarlığında kartları açtılar!

2023 yılı için uygulanacak asgari ücret için yapılacak zamma dair tüm gelişmeler yakından takip ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yönetiminde Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını Aralık ayının ilk haftasında yapacak. Bu komisyonda işverenleri TİSK 5 üye ile temsil edecek. İşverenlerin Asgari Ücret masasındaki temsilcisi olan TİSK’in Başkanı Burak Akkol asgari ücret zammına dair yeni bir açıklama yaptı.

SON 3 ZAM KARARI MUTABAKAT İLE ALINDI!

Asgari ücret zammı kararı için mutabakat zemininin oluşmasına büyük önem verdiklerini belirten Burak Akkol, “Son 3 dönemdir asgari ücrete yaptığımız zam kararını mutabakat ile aldık. Bu mutabakata hem işverenler hem işçiler hem de hükümet temsilcileri katıldılar. Zam pazarlığı masasından tüm taraflar memnun bir şekilde kalktık. Bu süreçte uzlaşma kültürünün en güzel örneğini tüm Türkiye’ye verdik. Yine öyle olacağını umut ediyorum.” dedi.

İŞVEREN ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKACAK!

İşverenlerin asgari ücret zammına dair görüşlerini açıklayan TİSK Başkanı Burak Akkol, “İşverenler olarak hep biz kazanalım noktasında hiç olmadık. Yine de böyle bir tavır sergileyecek değiliz. Biz işverenler için asgari ücret zammı konusunda yine elimizi taşın altına sokmaya hazırız. Sadece mutabakat sağlansın istiyoruz. Yoksa alım gücü düşen bir çalışan işverenler için de sorundur. Motivasyonu düşen çalışanlardan bir yere kadar verim alabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI DENGELİ OLMALI!

Asgari ücret zammı içim miktar belirtmeden konuşan TİSK Başkanı Burak Akkol, “İşçilerimizin, işçi sendikalarımızın, işçi konfederasyonlarımızın memnun olmayacağı bir zam kararını peşinen kabul etmeyiz. Bunun yanında işletmelerimizin de huzursuz olacağı bir asgari ücret zammı yapılmamalı. İkisi arasında bir denge sağlamalıyız. İşverenlerimizi ağır maliyetler altında ezersek olmaz. Dengeli bir asgari ücret belirlemek için hem işçi temsilcileri ile hem de hükümet temsilcileri ile mesai yapacağız. Tüm Türkiye’ye güzel bir haber vereceğimize inanıyorum.” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN BELİRLENİR?

Asgari ücret zammının belirlenmesi için Aralık ayı içerisinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4 ayrı toplantı yapacak. Bu toplantıların ikisinde Çalışma Bakanlığı, birinde işverenler, diğerinde ise işçiler ev sahibi olacaklar. Bu 4 toplantıda mutabakata varılırsa bir zam oranı belirlenerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu zam kararını değiştirme yetkisi bulunuyor. Son onayı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan Ocak ayı girmeden asgari ücret zammını açıklayacak.

SONRAKİ HABER