İTO Başkanı Şekib Avdagiç asgari ücret zammı, dolar kuru ve EYT açıklaması yaptı!

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç döviz kurları, EYT ve asgari ücret zammı ile alakalı açıklamalarda bulundu. İhracatçıların rekabetçiliği için döviz kurlarının enflasyon oranında yükselmesi gerektiğini belirten Şekib Avdagiç asgari ücretin de bölgesel olması gerektiğini belirtti.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç asgari ücret zammı, dolar kuru ve EYT açıklaması yaptı!

Geçtiğimiz günlerde yeniden İstanbul Ticaret Odası Başkanı seçilen Şekib Avdagiç ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu. Döviz kurlarından asgari ücret zammına kadar açıklamalar yapan Şekib Avdagiç, EYT ile genç ve nitelikli iş gücünün çalışma hayatından çıkacağını belirtti.

DÖVİZ KURLARI ENFLASYONA GÖRE ARTMALI!

Küresel resesyon nedeniyle Türkiye’nin olumsuz gelişmelere maruz kalabileceğini söyleyen İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Tedarik zincirinde kopmalar yaşanıyor. Türkiye’nin önemli pazarlarında daralma olunca bizden bağımsız olarak olumsuz etkileniyoruz. 2000’li yılların başında döviz kurları çok baskılanmıştı. O zaman ihracat da baskı altında kalmıştı. Bunun sonucu olarak ihracatçılar ithalatçı olmuştular. Bize göre döviz kurları enflasyon oranında yükselmeli. Bu sağlanırsa ihracatçı da rekabet edebilir. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu konuda düzelmeler olacağına inanıyorum.” dedi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI GÖRÜŞLERİ!

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak da konuşan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Çalışanlar açısından söyleyecek olursan net-brüt makası onların aleyhine bozuldu. Vergi dilimleri çalışanların lehine yeniden düzenlenmelidir. SGK üst sınırı 50 Bin TL’Ye dayandı. Bunun yüzde 35’i SGK’ya ödeniyor. Katsayı makul bir seviyeye çekilmeli. Burada da asgari ücret esas alınmamalı, enflasyona göre ayarlama yapılmalı. Kıdem tazminatlarının da üst limitleri yeniden belirlenmeli. Asgari ücret zammı da bölgesel olarak uygulanmalı.” ifadelerini kullandı.

EYT'LİLER EMEKLİ OLMALARININ İŞ DÜNYASINA YANSIMALARI

EYT’nin iş dünyasına olası yansımalarını da değerlendiren İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “İTO üyeleri arasında bir araştırma yaptık. EYT’lilerin yüzde 25 civarında bir oranı var. Tüm EYT’liler emekli olurlarsa nitelikli ve genç iş gücü kaybı olacak. Bunun yanında işverenler de kıdem tazminatı yükümlülüğü ile karşı karşıya kalacak. Bir ihbar süresi de olmayacağı için EYT’liler hemen emekli olabilecekler. Bu genç ve nitelikli iş gücü çalışma hayatı içerisinde kalmalı. Emekli olsalar bile EYT’lilerin çalıştırılmalarının teşvik edilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

SONRAKİ HABER