Japonya'dan Türkiye'ye Suriyeli Mülteci Kredisi: Belediyelere 410 Milyon Dolar Kredi Verecekler!

Afgan göçmenler ve Suriyeli sığınmacılar toplumda tartışılmaya devam ederken Japonya Türkiye'deki belediyelere 410 milyon dolar kredi vereceğini duyurdu.
Japonya'dan Türkiye'ye Suriyeli Mülteci Kredisi: Belediyelere 410 Milyon Dolar Kredi Verecekler!

Suriye'de yaşanan iç savaş döneminde kendi ülkelerinden kaçan milyonlarca Suriyeli göçmen Türkiye'ye sığınmış, önce sınır bölgesindeki illerde sonra ise tüm Türkiye'de sığınmacıların sayısı artmıştı.

Suriyeli sığınmacılar ile yaşanan sorunlar devam ederken bir de üzerine başlayan Afgan göçü beraberinde büyük tartışmaları getirmiş, vatandaşlar sosyal medya üzerinden "Afganlıları istemiyoruz" tagı ile tepkilerini dile getirmişti.

KENDİSİ GÖÇMEN KABUL ETMEYEN JAPONYA TÜRKİYE'YE KREDİ DESTEĞİ VERECEĞİNİ AÇIKLADI!

Türkiye'de yaklaşık 5 milyon Suriyeli göçmen bulunduğu belirtilirken kendi ülkesine bugüne kadar sadece 12 Suriyeli göçmen kabul eden Japonya'nın Türkiye'ye kredi desteği vereceğini açıklaması büyük yankı uyandırdı.

Resmi ziyaret için Türkiye'ye gelen Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toshimitsu resmi temaslar kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Sözcü Gazetesi tarafından yapılan habere göre ikili görüşmelerde mülteci sorunu da gündeme taşındı. Özellikle de son dönemde Afganistan'dan başlayan yoğun göç dalgası masaya yatırıldı.

Ankara Büyükelçiliği görüşmeler sonunda yapmış olduğu açıklamada "Görüşmeler sırasında iki Bakan tarafından, Suriyeli göçmenlerin ülkeye girişinden etkilenen Türkiye'nin yerel yönetimlerine sosyal altyapı sağlanması amacıyla temin edilecek 45 milyar Japon Yeni üst limitli kredi ile ilgili karşılıklı resmi belgeler imzalanmıştır" denilerek 410 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalandığı ilan edildi.

Japonya'dan Türkiye'ye Suriyeli Mülteci Kredisi: Belediyelere 410 Milyon Dolar Kredi Verecekler!

TÜRKİYE KREDİYİ 7 YILI GERİ ÖDEMESİZ, 25 YIL VADELİ OLARAK KULLANACAK!

Yapılan açıklamaya göre Türkiye krediyi 7 senesi ödemesiz dönemli, 25 yıl vadeli olarak kullanırken kredi faizi ise Japon Yeni cinsinden 6 Ay LIBOR + 95 bp (Faiz oranı alt sınırı: Yüzde 0,1) olarak ilan edildi. Motegi daha önce yapmış olduğu açıklamasında mülteciler için Türkiye'ye bugüne kadar 550 milyon dolarlık kredi desteği sağladıklarını duyurmuştu. 4 milyon sığınmacıyı ağırlayan Türkiye'ye saygı duyduklarını belirten Motegi NATO üye ülkeleri dışında en yüksek yardım tutarını Türkiye'ye sağladıklarını söyledi.

5,4 milyon Suriyeli 2011 tarihinde ülkelerinde başlayan iç savaş nedeni ile ülkelerini terk ederken en büyük göçü Türkiye karşılamış, Suriyelilerin iltica taleplerini reddeden Japonya sadece 12 Suriyeli sığınmacı kabul etmişti.