JP Morgan'ın En Tepesinden Gelen FED Faiz Artırımı 2022 Tahmini Piyasalarda Soğuk Duş Etkisi Yaptı

Dünyada tüm piyasalar FED'in 2022'de faiz artırımlarına odaklandı. JP Morgan'ın CEO'su ise FED faiz artırımlarına ilişkin şok eden bir tahminde bulundu. FED ne zaman, yüzde kaç faiz arttıracak?
JP Morgan'ın En Tepesinden Gelen FED Faiz Artırımı 2022 Tahmini Piyasalarda Soğuk Duş Etkisi Yaptı

Dünyada tüm piyasaların en önemli gündem maddesi Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından artık yapılması kesinleşen faiz artırımları oldu. FED Başkanı Jerome Powell hafta içinde Senato'da yaptığı kritik konuşmada agresif faiz artırımlarına enflasyonla mücadele kapsamında ihtiyaç olduğuna dair ifadeler kullanmıştı. FED'in 2022 yılı içerisinde ne kadar faiz artırımı yapacağı ve bu faiz artırımlarını kaç seferde gerçekleştireceği de merak konusu olmuştu. Dünyanın en büyük yatırım bankası olan JP Morgan'ın CEO'su Jamie Dimon'dan FED'in faiz artırımlarına dair piyasaları şok eden bir tahmin geldi.

FED AGRESİF ŞEKİLDE FAİZ ARTTIRACAK

FED'in 2022 yılı içerisinde piyasa benlentilerinin üzerinde faiz artırımı yapacağını iddia eden JP Morgan CEO'su Jamie Dimon, "ABD ekonoımisi için yüksek enflasyonla mücadele hayasti bir hal almıştır. Bu yüksek enflasyona karşı FED'in faiz artırımı yöntemini devreye sokacağını artık herkes biliyor. Ancak bu faiz artırımı beklentilerin ötesinde olacaktır. Normalin üzerinde bir enflasyonla normal bir faiz artırımı ile baş edemezsiniz. FED faiz artırımı konusunda çok agresif bir şekilde hareket edecektir." dedi.

FED 2022 FAİZ ARTIRIMI BEKLENTİLERİ

ABD'de enflasyon rakamları yüzde 7 ile son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Piyasalar FED'in 2022 yılı içerisinde 3-4 faiz artırımı yapmasını bekliyorlar. Hatta FED yetkilileri artık açık açık faiz artırımından bahsedip Mart ayını işaret etmeye başladılar. Yine piyasa tahminlerine göre FED 2022'de 75 baz puanlık faiz artırımı yapacak. Böylece 0 - 0,25 arasında olan faiz yıl sonunda 0,75 - 1 aralığına yerleşecek.

FED 7 DEFA FAİZ ARTIRIMI YAPACAK TAHMİNİ

Piyasa beklentilerinin yanılabileceğini açıklayan JP Morgan CEO'su Jamie Dimon, "Benim kişisel kanaatime göre FED 4 faiz artırımı ile sınırlı kalmayacaktır. 2022 yılı içerisinde 7 defa faiz artırımı görebiliriz. Tüketiciler finansal açıdan iyi durumlar ve şirketler de güçlerine kavuştular. Büyüme açısından bir sorun yaşanması beklenmiyor. Tek ekonomik sıkıntı yüksek enflasyon ve bu da para politikaları ile çözülebilecek." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Goldman Sachs ile Deutsche Bank ise 2022 yılı içerisinde FED'in 4 defa faiz artırımı yapacağına dair tahminde bulunmuştular.