Kadınlar ve erkekler için 49 -55 yaş arası prime göre emeklilik hesaplama tablosu! Kim ne zaman, kaç yaşında emekli olacak?

Emeklilik yaşı hesaplama için kullanılan en önemli veriler kişinin çalışma süresi, SGK prim tarihi ile ödemiş oldukları prim tutarı rakamlarıdır. Çalışanlar için emeklilik yaşı hesaplama için belirli formüller kullanılmakta olup kaç yaşında emekli olacağınız buna göre belirlenir...

Kadınlar ve erkekler için 49 -55 yaş arası prime göre emeklilik hesaplama tablosu!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT düzenlemesi ile milyonlarca kişiyi emekli olma heyecanı sararken çalışan kişiler "Ne Zaman Emekli Olurum?" sorusuna yanıt aramaya devam ediyorlar. Pek çok kişi EYT kapsamında olup olmadığını anlamaya çalışırken işe giriş tarihine göre emeklilik yaşı hesaplama da en çok araştırılan konuların başında yer alıyor. 

Emeklilik yaşı hesaplaması kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı olarak yapılırken bu konuda kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanıyor. Kadınlar erkek çalışanlara oranla daha düşük prim günü ve esnek yaş şartları ile emekli oluyorlar. Hatta işe giriş tarihi aynı olsa dahi kadınlar erkeklerden daha erken emekli oluyorlar. Özellikle de 1999 öncesi ilk işe girişi olan kişilerde emeklilik için büyük avantajlar bulunurken işe girişi 1999 sonrası ve 2008 sonrası olanlar için de olumlu gelişmeler yaşandı. 

KADINLARDA EMEKLİLİK TABLOSU: EMEKLİLİK ŞARTLARI, YAŞI VE PRİM GÜN SAYISI 2022!

Emeklilik hesaplaması kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı yapılmakta olup emeklilik hesaplaması kadın çalışanın ilk SGK primi ödeme tarihine göre belirlenmektedir. Kadınlarda emeklilik tarihi hesaplaması:

  • 8 Eylül 1999 öncesi,
  • 8 Eylül 1999 sonrası 30 Nisan 2008 öncesi,
  • 1 Mayıs 2008 sonrası olmak üzere 3 ana döneme ayrılmaktadır. 

Kadınlar ve erkekler için 49 -55 yaş arası prime göre emeklilik hesaplama tablosu! Kim ne zaman, kaç yaşında emekli olacak?

Birinci dönem içerisinde yer alan kadınlarda emeklilik yaşı diğer şartlara göre belirlenmek üzere 48 ile 56 yaş arasında, 

İkinci dönem içerisinde yer alan kadınlarda emeklilik yaşı 58, 

Üçüncü dönem içerisinde yer alan kadınlarda ise emeklilik yaşı 60 ile 65 arasında değişmektedir. emlak365.com olarak paylaşmış olduğumuz tablo üzerinden inceleyerek sizde kaç yaşında ve hangi şartla emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz. 

Kadınlar ve erkekler için 49 -55 yaş arası prime göre emeklilik hesaplama tablosu! Kim ne zaman, kaç yaşında emekli olacak? - Resim : 2

ERKEKLERDE EMEKLİLİK TABLOSU: EMEKLİLİK ŞARTLARI, YAŞI VE PRİM GÜN SAYISI 2022!

Erkek çalışanlar için, kadınlara oranla emeklilik şartları daha ağır olarak uygulanırken ne yazık ki emeklilik yaşı ve prim gün sayısı şartları yükselmektedir. Erkek sigortalı çalışanlar;

8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olan birinci grup içerisinde yer almaları durumunda 50 - 58 yaş aralığında, 

8 Eylül 1999 sonrası 30 Nisan 2008 öncesi sigortalı olan ikinci gup içerisinde yer almaları durumunda 60 yaşında, 

1 Mayıs 2008 sonrası sigortalı olan üçüncü grup içerisinde yer almaları durumunda ise 60 - 65 yaş arasında emekli olmaktadır. Emeklilikte ödenen prim gün sayısından ziyade çalışanın ilk işe giriş tarihi ve prim ödeme tarihi önemli olup yukarıda yer alan tablodan işe giriş tarihinize göre emeklilik yaşı ve prim gün sayısı şartlarını öğrenebilirsiniz.