Karar çıktı! Gençlere 100.000 TL karşılıksız hibe ödemesi yapılacak! Başvuru şartları...

Tarım ve Orman Bakanlığı gençler için düğmeye bastı. Üniversite mezunu gençlere 100 bin TL hibe ödenecek.

Gençlere 100.000 TL hibe desteği!

Üniversiteden mezun olan gençler, iş bulmakta ve mesleğinde tecrübe kazanmakta zorlanırken hükümetten teşvik paketleri açıklanmaya başladı. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projelerinin Desteklenmesi Hakkındaki tebliğ 17/ 12/ 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda gençlere kendi işlerini yapabilmeleri amacıyla 100 bin TL destek ödemesi yapılacağı açıklandı.

2019 yılının sonunda yürürlüğe girdikten sonra 2020 yılında ilk pilot uygulamaları Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin illerinde gerçekleştirilen proje ile birçok üniversite mezunu gence 100 bin TL hibe ödemesi yapıldı. Destek paketinin ayrıntılarına yakından bakalım.

Gençlere 100 bin TL destek devletten!

Proje kapsamında kırsal alanda yaşamanın garantisini veren tarım, hayvan, ormancılık, gıda ya da su ürünleri konularında yüksekokul ya da üniversite mezunlarının uygulayacağı bitkisel ve hayvansal üretim, su ürünleri yönetimi, yöresel tarım ürünleri gibi ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler için hükümet tarafından verilen yetki ile Tarım ve Orman Bakanlığı hibe ödemesi yapacak.

Karar çıktı! Gençlere 100.000 TL karşılıksız hibe ödemesi yapılacak! Başvuru şartları...

Köyüne dönen gençlere 100 bin TL hibe! Hangi sektörlere verilecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilecek olan hibe ödemesi büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arı yetiştiriciliği ve bal üretimi, arı sütü, ana arı, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi, ipekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı, alabalık, yayın balığı, sazan, mersin balığı, mide ve kara salyangozu entansif üretim tesisleri için verilecek.

Bitkisel üretime yönelik olarak ise kapama meyve bahçesi tesisi, fide, fidan, iç ve dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği, kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, kültür mantarı üretimi ve tesis yapımı, tıbbi ve aromatik birki üretimi gibi kategorilerde sağlanacak.

Karar çıktı! Gençlere 100.000 TL karşılıksız hibe ödemesi yapılacak! Başvuru şartları... - Resim : 2

Başvuru şartları neler, kimler alabilir?

100 bin TL köye dönüş hibesinden yararlanmak için belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar:

T.C vatandaşı olmak,

Tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren yüksekokul ya da üniversite mezunu olmak,

Daha önce bakanlık tarafından verilen diğer hibelerden yararlanmamış olmak,

Karar çıktı! Gençlere 100.000 TL karşılıksız hibe ödemesi yapılacak! Başvuru şartları... - Resim : 3

Başvuru tarihi itibarıyla askerlik görevi olmaması,

İŞKUR tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma programlarından yararlananlar hariç ücretli çalışan ya da emekli olmamak,

KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmak.

100 bin TL hibe desteği için ön başvurular Bakanlığın internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Kesin başvurular ise hak sahiplerinin pilot iller kapsamında yaşadığı ya da yaşamayı taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu il müdürlüklerine yapılmaktadır.