Karedeniz gazı evlere geliyor! Bakan Dönmez canlı yayında açıkladı: son durum ne, Türkiye ne zaman kendi gazını kullanacak?

Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde yürüttüğü sondaj çalışmaları sonucunda keşfedilen doğalgaz rezervi hakkında son dakika açıklaması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapıldı. Karadeniz gazı ne zaman gelecek, son durum ne?

Bakan Dönmez canlı yayında açıkladı: Türkiye ne zaman kendi gazını kullanacak?

Türkiye bünyesine kattığı yerli sondaj gemileri ile doğalgaz ve petrol kaynakları aramak için mavi denizlere açılırken bulunan doğalgaz rezervi büyük bir heyecan yaratmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile duyurulan yeni rezerv için çalışmalar sürerken Türkiye'nin kendi gazını kullanacağı tarihte merak konusu olmuştu. 

Konu hakkında yeni açıklama Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından katıldığı özel bir televizyon kanalının canlı yayınında yapıldı. Bakan Dönmez Karadeniz gazının Türkiye'de kullanılacağı tarihi açıkladı. 

TÜRKİYE AKDENİZ'DE DOĞALGAZ VE PETROL REZERVİ ARAMAYA DEVAM EDİYOR! 

Türkiye'nin yola çıkan yeni sondaj gemileri hakkında önemli açıklamalar yapan Bakan Dönmez çalışmaların sürdüğünü belirterek ''Akdeniz'de 45-60 günlük süremiz var. Bu sürede sondajımızı tamamlayacağız. Keşif bulursak milletimizle müjdeyi paylaşacağız'' diyerek 60 gün daha arama çalışmalarının devam edeceğini dile getirdi. 

KARADENİZ GAZI SON DURUM NE, NE ZAMAN EVLERE GELECEK?

Bakan Dönmez, Karadeniz bölgesinde keşfedilen doğalgazı karaya taşıma çalışmalarının da sürdüğünü belirterek, 2023 senesinin Mart ayı içerisinde Türkiye'nin kendi doğalgazını karada yakmış olacaklarını dile getirdi. Karadeniz gazı Filyos bölgesinde kurulan hat üzerinden ülkeye dağıtılacak. 

Son dönemde yaşanan sorunlar ile gündeme gelen Akkuyu NGS projesi hakkında da açıklamada bulunan Bakan Dönmez bu projede herhangi bir gecikmeye müsaade etmeyeceklerini duyurdu. Türkiye'nin ilk Nükleer Güç Enerji Santrali olacak Akkuyu NGS projesinde Rusya ile Türkiye ortak çalışma yürütüyordu.