Kıdem tazminatı 15 bin TL nasıl artırılır? Asgari ücretlilerin 10 yıllık kıdem tazminatı kaç TL'dir?

Çalışma hayatına dair köşe yazıları ile tanınan Faruk Erdem kıdem tazminatının nasıl yükseltileceğine dair önemli bilgiler verdi. Asgari ücretliler fazladan 15 Bin TL kıdem tazminatını nasıl alabilirler.

Kıdem tazminatı 15 bin TL nasıl artırılır?

Ünlü gazeteci Faruk Erdem kıdem tazminatı ile alakalı açıklamalarda bulundu. Çalışanların kıdem tazminatı sorununa dikkat çeken Faruk Erdem aynı zamanda kıdem tazminatını artırabilmenin de yolunu açıkladı. Asgari ücretli çalışanlar için kıdem tazminatı hesaplaması nasıl yapılır ve fazladan nasıl kıdem tazminatı alabilirler?

Kıdem tazminatının çok önemli olduğunu belirten Faruk Erdem, “Kıdem tazminatı çalışanlar için önemli konu. Türkiye’de kıdem tazminatlarına dair çok fazla sorun yaşanıyor. Bazı küçük kurumlar çalışanlarına kıdem tazminatı ödeyemiyorlar. Bazı çalışanlar da işlerinden ayrılıp başka bir işe girdiklerinde eski iş yerlerindeki kıdem tazminatlarını bırakmak zorunda kalıyorlar. Büyük olsun veya küçük olsun işverenler bir kıdem tazminatı bütçesi ayırmıyorlar.” dedi.

KIDEM TAZMİNATI İÇİN FON ÖNERİSİ

Kıdem tazminatı için fon önerisi yapan Faruk Erdem, “Orta ölçekli bir iş yerinde çalışanların yarısının işten çıktığını düşünün ve bunların tamamına kıdem tazminatı ödendiğini varsayalım. Çok büyük bir finansal kriz yaşanır o iş yerinde. Ancak bir kıdem tazminatı donu olmuş olsa ne işveren ödeme güçlüğü yaşardı ne de çalışan kıdem tazminatını alamayarak büyük bir maddi kayıpla karşı karşıya kalırdı.” ifadelerini kullandı.

KIDEM TAZMİNATINI KİMLER ALABİLİR?

Kıdem tazminatını kimlerin alabileceğini açıklayan Faruk Erdem, “Kıdem tazminatını çalışan herkes alabilir. Ancak kıdem tazminatı hak etmek için en az 1 yıllık süre gerekir. Kıdem tazminatı alabilmek için kendi istek ve kusurunuz dışında işten çıkarılmış olmanız gerekir. Bazı istisnalar elbette var. Emekli olunması durumunda, askere giderken, kadınlar evlendikten sonra kıdem tazminatını alabilirler. Ayrıca çalışanlar emeklilikte yaş harici şartları tamamladıklarında da kıdem tazminatı alma hakkına sahip oluyorlar.” şeklinde konuştu.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Kıdem tazminatının hesaplanmasına dair de bilgi veren Faruk Erdem, “Kıdem tazminatı hesaplanırken son brüt ücret dikkate alınır. Bu ücret ile çalışılan süre çarpılarak bulunur. Eğer çalışan ikramiye alıyorsa, yemek parası alıyorsa ve buna benzer ödemeler alıyorsa tüm bunlar brüt ücrete ekleniyor. Bu ücretler brüt maaşa eklenmezse tazminatınız eksik olur. Kıdem tazminatında sadece damga vergisi kesintisi oluyor. Başka herhangi bir kesinti yapılmıyor. Kıdem tazminatı taksitle ödenmez. Bu ödemeler peşin olarak yapılmaktadır. Ancak çalışan ile işveren anlaşması kaydıyla taksitle ödenebiliyor.” dedi.

10 YIL ÇALIŞAN ASGARİ ÜCRETLİ KAÇ TL KIDEM TAZMİNATI ALIR?

10 yıl çalışan asgari ücretli ne kadar kıdem tazminatı alır sorunu yanıtlayan Faruk Erdem, “10 yıl çalışan bir asgari ücretli çalışan şu anda kıdem tazminatı alacak olsa bunun hesaplamasını da yapalım. Bu çalışanın brüt ücreti 6.471 TL olacaktır. Yine bu çalışana yılda iki defa birer maaş bayram ikramiyesi yani 12.942 TL verildiğini düşünelim. Aylık yemek parasını da 500 TL’den hesaplarsak giydirilmiş brüt ücret 8.490 TL olacaktır. Damga vergisi kesintisi hariç bu çalışanın kıdem tazminatı 80.495 TL olarak ödenecektir. Bu ek ödemeler hesaba katılmamış olsa bu çalışanın alacağı kıdem tazminatı 64.710 TL olacaktı. Yani ek ödemeler hesaplamaya katılarak 15.785 TL kar elde edildi. Bundan dolayı giydirilmiş brüt ücret ile kıdem tazminatınızı hesaplatmalısınız.” dedi.