Kira yardımı nasıl alınır? E-devlet üzerinden kira yardımı başvurusu

Kira yardımını nasıl alırım, kimler kira yardımı başvurusunda bulunabilir? E-devlet üzerinden kira yardımı başvurusunu nasıl yapabilirim? Kira yardımı için gerekli belgeler nelerdir?

Kira yardımı nasıl alınır? E-devlet üzerinden kira yardımı başvurusu

Kira yardımı başvurusunu E-devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kira yardımı almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar arasında öncelikle T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile hesaba giriş yapılması yer almaktadır. Sisteme giriş sonrasında “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” başlığı içerisine giderek kira yardımı başvurusu için ilk adım tamamlanmış olacaktır. Tüm bu işlemler sonucunda kurumsal yardım almak isteyenlerin “tüzel kişilik için başvuruyorum” ya da kendisi için başvuranların “kendim için başvuruyorum” seçeneklerinden birini seçmesi gerekmektedir.

Yukardaki işlemlerin tamamlanması sonucunda sistem sizin kimlik ve adres bilgilerinizi otomatik olarak gösteriyor. Bilgilerinizde bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorsanız “ileri” diyerek devam edebilirsiniz. Ardından istenen zorunlu belgeleri de sisteme yükleyerek başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus sistemin sizden e-imza istemesidir. “Sunduğum bilgilerin doğruluğunu kabul ederim” kutucuğunu işaretledikten sonra ileri diyerek devam edebilirsiniz.

Son aşama gerekli belgelerin e imza ile yüklenmesi aşaması ve onay kısmıdır. Başvuru taslağı incelendikten sonra herhangi bir hata yok ise onaya sunulması gerekmektedir. Başvurunun onaylanma süreci e devlet sistemi üzerinden takip edilebilmektedir.

Kira Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kira yardımı nasıl alınır? E-devlet üzerinden kira yardımı başvurusu

Kira yardımından yararlanmak için gerekli birtakım belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeler şunlardır:

Konuta ait güncel tapu kaydı
Nüfus kayıt örneği
Herhangi bir devlet bankasına ait banka hesap bilgisi (IBAN)
Kira yardımı için başvuru formu
Nüfus cüzdanı görüntüsü
Kira sözleşmesinin bir kopyası
Konut bağımsız bölümünü gösterir tapu belgesi
Gerekli belgeleri temin ettikten sonra kira yardımı başvurunuzu pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Kimler Kira Yardımı Başvurusunda Bulunabilir?

Kira yardımı başvurusu herkes tarafından yapılamamaktadır. Kira yardımı alabilmeniz için belirli kriterleri karşılıyor olmanız gerekmektedir. Bu yardımını alabilmeniz için ilk şart kirada kalan ailenin gelirlerinin belirli bir tutarın altında kalması gerekiyor. Bu şartın dışında kira yardımına başvuran kişinin emekli, dul, yetim veya ölüm aylığı almaması gerekmektedir.